jump to navigation

Isaac Asimov “Rahuldus tagatud” 16.10.2006

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Isaac Asimov on nimi, mis ilmselt pikemat tutvustamist ei vaja. Ka Ulmekirjanduse BAAS-i statistika kohaselt on tegemist ühe enimarvustatud autoriga, tänase seisuga jäävad edetabelis temast ettepoole vaid Terry Pratchett ja Roger Zelazny.

Vanu “Horisonte” lapates jäi silma jutt pealkirjaga “Rahuldus tagatud”, mis kuulub Asimovi robotilugude sarja, kuid mida pole eesti keeles üheski raamatus avaldatud. Tõsi, ega neid Asimovi robotilugusid eesti keelde suurt tõlgitud polegi – natuke on robotitest juttu “Asumi” sarjas ja ennemuistsel ajal “”Loomingu” Raamatukogus” ilmunud “Kadunud robot” on ainuke puhas eestikeelne Asimovi robotijuttude kogumik.

“Rahuldus tagatud” tundub esmapilgul sobivat viimatinimetatud jutukogusse – samad tegelased, samad robotiseadused, samad probleemid. Loo lõpuni läbi lugenud, leidsin, et tegelikult just neil samadel põhjustel see lugu sinna kogumikku siiski ei passiks. Nimelt on “Kadunud robotis” ära trükitud sarnast probleemi (valetav robot) käsitlev jutt “Valelik”, kuid too on märksa huvitavamalt kirja pandud ning käsitleb boonusena ka mentaalsete võimetega robotite küsimust.

Otse loomulikult ei tähenda kõik eespool kirjutatu, et “Rahuldus tagatud” oleks halb jutt – tegemist on täiesti rahuldaval tasemel kirjutatud looga ning minu meelest väärib erilist äramärkimist kergelt erootilise alatooni pärast. 😉

 

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: