jump to navigation

Ray Bradbury “Udusireen” 09.11.2006

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Arvutimängu (“Meeleheitel koduperenaised”) mängimist hakkas segama südametunnistuse hääl. Rääkis muudkui, et võiks vanades ajakirjades ilmunud ulmejutte edasi skännida ja teistele lugemiseks üles riputada. 😳

Võtsin ette 1985. aasta “Pioneeris” ilmunud Urmas Alase “Koletise”, kuid poole lugemise pealt meenus, et midagi sarnast oleks nagu lugenud… Kas mitte Ray Bradburyl polnud ka üks lugu, mis samuti mingist (vee)koletisest rääkis? Ja kas polnud Urmas Alas see Eesti ulmekirjanik, keda Ulmekirjanduse BAAS-is kord juba Bradbury plagieerimises süüdistatud on? Otsustasin, et asi vajab kontrollimist ja otsisin välja Ray Bradbury jutukogu “Kaleidoskoop”, kus koletiselugu “Udusireen” ära trükitud on. Kuna lugu on ilmunud raamatus ja huvilistele kasvõi raamatukogu vahendusel kättesaadav, siis seda skännima ei hakanud, toon ära vaid oma arvamuse ja emotsiooni.

Esiteks sain vastuse küsimusele, kas Alas plagieeris või mitte – vastus on mitte. Võimalik, et ta Bradbury fännina sai sealt inspiratsiooni, kuid “Koletis” ja “Udusireen” on kaks väga erinevat lugu.

Teiseks leidsin, et kuigi lugesin “Udusireeni” oma kolmandat või neljandat korda, pole see lugu mulle ilmselt kunagi meeldinud. Või õigemini, erilist emotsiooni tekitanud. Lugeda ju võib aga minu jaoks seondub Bradbury eelkõige rohkem sellise “päris” ulmega, teadusliku-fantastikaga. Bradbury ja marslased. Bradbury ja tuumasõda. Aga mitte Bradbury ja lohed – olgu, dinosaurused merepõhjast. Dinosaurused, kelleni jõutakse ajamasinaga (samas kogumikus lugu “Kõue kõmin”) on okei, aga lihtsalt mingil põhjusel säilinud ja majakaga armatsevad 😉 dinosaurused – fantasy aga mitte science-fiction.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Ray Bradbury « Stalkerid - 17.08.2012

[…] Jõesaar, A. Ray Bradbury “Udusireen” // https://mrcostello.wordpress.com/2006/11/09/arvustus-ray-bradbury-udusireen/ […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: