jump to navigation

Robert Sheckley “Diplomaatiline puutumatus” 22.12.2006

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Ulmerahvas, ulmerahvas, rõõmusta! Jätkan ulmeajakirjades “Täheaeg” ilmunud juttude skännimist ning täna pakutav maiuspala on Robert Sheckley “Diplomaatiline puutumatus”.

Lühidalt sisust. Maale ja otse loomulikult Ameerika Ühendriikidesse, saabub Saadik. Saadik kosmosest, tulnukas. Välimuselt on Saadik tagasihoidlik, keskmist kasvu ja nigela kehaehitusega, riietatud vanamoelisse pruuni tviidülikonda. Viisakalt teatab ta, et inimkonnal oleks mõistlik liituda tema poolt esindatava galaktilise impeeriumiga. Otse loomulikult ei taha mõistmatud inimeseloomad sellest midagi kuulda ning üritavad Saadikut iga hinna eest maha tappa.

Siit hakkabki jant pihta ning nalja saab palju, sest Saadik tundub olevat surematu — ükskõik mida tema tapmiseks välja ei mõelda, tema ei lase ennast häirida:

Ta võttis istet tugitooli jäänustel. Hetke pärast ta juba magas.

[…]

Saadik magas selle kõik rahumeeles maha.

[…]

Aga selleks ajaks oli Saadik juba vaatepildist tüdinud ning lebas lugedes voodil.

Selle jutu juures meeldibki mulle põhiliselt just see peen huumor, mis avaldub Saadiku absoluutse stoilise rahu vastandamises teda kõrvaldada püüdvate teadlaste ja sõjaväelaste lausa hullumeelsele rabelemisele. 😆

Lool on ka mõned väikesed puudused, näiteks ei põhjenda autor üldsegi, mille poolest see Saadiku esindatav impeerium siis halb on, see võetakse lihtsalt eelduseks. Ja füüsikaseaduste seisukohalt tundus kaose tekitamine läbi vahelduvvoolu kah kuidagi labase lahendusena. Aga need on jällegi detailid, üldiselt on tegemist tõesti väga hea looga. Soovitan!

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: