jump to navigation

Robert Sheckley “Diplomaatiline puutumatus” 22.12.2006

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Ulmerahvas, ulmerahvas, rõõmusta! Jätkan ulmeajakirjades “Täheaeg” ilmunud juttude skännimist ning täna pakutav maiuspala on Robert Sheckley “Diplomaatiline puutumatus”.

Lühidalt sisust. Maale ja otse loomulikult Ameerika Ühendriikidesse, saabub Saadik. Saadik kosmosest, tulnukas. Välimuselt on Saadik tagasihoidlik, keskmist kasvu ja nigela kehaehitusega, riietatud vanamoelisse pruuni tviidülikonda. Viisakalt teatab ta, et inimkonnal oleks mõistlik liituda tema poolt esindatava galaktilise impeeriumiga. Otse loomulikult ei taha mõistmatud inimeseloomad sellest midagi kuulda ning üritavad Saadikut iga hinna eest maha tappa.

Siit hakkabki jant pihta ning nalja saab palju, sest Saadik tundub olevat surematu — ükskõik mida tema tapmiseks välja ei mõelda, tema ei lase ennast häirida:

Ta võttis istet tugitooli jäänustel. Hetke pärast ta juba magas.

[…]

Saadik magas selle kõik rahumeeles maha.

[…]

Aga selleks ajaks oli Saadik juba vaatepildist tüdinud ning lebas lugedes voodil.

Selle jutu juures meeldibki mulle põhiliselt just see peen huumor, mis avaldub Saadiku absoluutse stoilise rahu vastandamises teda kõrvaldada püüdvate teadlaste ja sõjaväelaste lausa hullumeelsele rabelemisele. 😆

Lool on ka mõned väikesed puudused, näiteks ei põhjenda autor üldsegi, mille poolest see Saadiku esindatav impeerium siis halb on, see võetakse lihtsalt eelduseks. Ja füüsikaseaduste seisukohalt tundus kaose tekitamine läbi vahelduvvoolu kah kuidagi labase lahendusena. Aga need on jällegi detailid, üldiselt on tegemist tõesti väga hea looga. Soovitan!

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: