jump to navigation

Jack Vance “Kuukoi” 05.01.2007

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Heiki Raudla illustratsioonAntoloogias “Aphra” ilmunud Jack Vance’i jutu “Kuukoi” pealkiri seondus mul esmalt Doktor Dolittle’i Kuule toimetanud elukaga. 😆 Tegelikkuses loomulikult neil mingisugust seost pole.

Jutu teeb huvitavaks täiesti erilise kultuuriga planeedi kirjeldus. Eriliseks teevad planeet Sirene kolm asja: seal elavad inimesed ei näita kunagi üksteisele oma nägu ning väljendavad oma tujusid ja staatust hoopis vastavaid rituaalseid maske kandes; suhtlemiseks kasutatav keel on komplitseeritud ning selle “rääkimiseks” tuleb osata laulda ning oma laulu kümnetel erinevatel pillidel saata; maksevahendina ei kasutata raha vaid prestiiži — kõik võivad kõike tarbida vastavalt oma ühiskondlikule “väärtusele”. Kõlab nagu äärmusislami-hinduismi-kommunismi segu? Paraku mitte. 😦 Levinud on orjapidamine, tavasid mittejärgivate kodanike kohapealne hukkamine ning äärmuslik individualism.

Peategelaseks on võõraplaneetlasest konsul, kelle idüllilist elu planeedil segab ootamatult saabunud käsk võtta kinni planeetidevaheline kurjategija. Seda tehes astub konsul korduvalt ämbrisse — rikub mitmel korral planeedi häid tavasid. Loo irooniline puänt seisneb selles, et lõppkokkuvõttes mängivad tehtud vead hoopis trumpässadena kätte, kurikael saab karistuse ning konsul suure prestiiži.

“Kuukoi” meeldiski mulle eelkõige selle väga erilise kultuuri kirjelduse poolest ning jutt jooksis lõpuks sujuvalt ning loogiliselt kokku. Heas mõttes. 😉

Advertisements

Kommentaarid»

1. Jack Vance « Stalkerid - 30.08.2012

[…] Jõesaar, A. Jack Vance  “Kuukoi” //  https://mrcostello.wordpress.com/2007/01/05/jack-vance-kuukoi/ […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: