jump to navigation

Tanel Rõigas “Tinasõdurid” 26.01.2007

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Jõudsin lõpule Eesti vähetuntud ulmeautori Tanel Rõigase alias TvR-i võrgus avaldatud kirjanduslike katsetuste lugemisega. Viimaseks loetud jutuks oli kolmeosaline “Tinasõdurid”, mis ilmus 1999. aastal elektroonilises ulmeajakirjas “Algernon”.

“Tinasõdurid” räägib… räägib… 🙄 — tõepoolest, millest see siis räägib, küsin ma endalt peale jutu lõpetamist? Selline küsimus on täiesti õigustatud, sest tuleb välja, et see jutt on poolik! 😯 Ilmselt kavatses Tanel Rõigas lisa kirjutada, kuid mingil põhjusel ta ind jahtus. Kahju, sest ehk oleks siis loost isegi asja saanud. Algus oli paljulubav, sest “Tinasõdurid” hakkas avama “Varanduseotsija labidas” areenile ilmunud härrasmehe Edward Crichti tausta ning lõpetama jutus “Ülesanne” pooleli jäänud Eriosakonna komandöri Frank Steeni ja ärakaranud teadlase Max Belo omavahelist kassi-hiire mängu. Aga paraku jah, see kõik jäi poolikuks, tegelased tegutsesid, kuid ei jõudnud kuhugi. 😦

Kokkuvõtteks polegi midagi muud öelda, kui et lõpetamata lugu jättis kehva maigu suhu; jutul polnud ei saba ega sarvi, poindist rääkimata. Pigem heidaksin põgusa tagasivaatava pilgu selle blogi arvustustes ja Ulmekirjanduse BAAS-is hinnatud Tanel Rõigase juttudele.

Tõstan esile vaid kolm parimat, need mis hindasin “nelja” vääriliseks: “Etüüd”, “Ülesanne” ja “Varanduseotsija labidas”. Kõik nad on omamoodi head: esimesel on tugev point, teine on päris hea huumoriga kirjutatud ning kolmas on nauditav oma suurepäraste action-stseenide kirjeldustega. Kui peaksin soovitama vaid ühte, siis selleks oleks “Etüüd” — mulle meeldib, kui jutt kuhugi jõuab ning põhjus-tagajärg seosed paika saavad.

Järgmisena hindan Tanel Rõigast siin tõlkijana — siis kui mu lugemisjärg lõpuks juba novembris ostetud Sergei Lukjanenko “Peegelduste labürindini” jõuab.

Advertisements

Kommentaarid»

1. TvR - 05.04.2008

Igaks juhuks täpsustan – pole see lugu nii lõpetamata midagi. Lihtsalt esimese hooga nõustus “Algernon”, ilmselt suures materjalihädas, avaldama seda järjejutuna; ma võtsin korrektuuri nii tükkhaaval kuukaupa käsile, aga ühel hetkel sai “Algernoni” tegijatel kõrini ja nad soovisid tervet lugu – kahjuks polnud mul parasjagu võimalik edasi seda kõbida ja siis otsustas “Algernon” juba üle minna kunstiküpsete asjade avaldamisele. Tegelikult tuli mulle positiivse üllatusena, et keegi seda MF sarja üleüldse mäletab; vanades paberites on “Tinasõdurid” õigupoolest alles ja ehk saab isegi kunagi üles pandud. Kui on lugejaid, jääb muidu neil ehk veel kripeldama, kas Max Belo lõpus ikkagi abiellub Frankiga või ei 🙂 .


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: