jump to navigation

Ursula K. LeGuin “Need, kes lähevad Omelasest ära” 18.02.2007

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Tunnistan, et Ursula K. LeGuin pole kunagi olnud minu lemmikulmekirjanik. Esimene kokkupuude tema loominguga oli “Mirabilia” sarjas ilmunud “Pimeduse pahem käsi”, mida ma küll korduvalt lugesin, kuid iga kord jälestasin. “Täheajas” ilmunud lühilooga “Need, kes lähevad Omelasest ära”, oli sama lugu — kuna see jutt kirjeldab asju, millest me kuulda ei tahaks, siis tõmbasin silmaklapid ette. Nüüd, teistkordsel lugemisel, tegin silmad lahti ja… silmadest tulid pisarad. 😥 Päriselt ka.

Omelas on tore koht ja seal elavad rõõmsad inimesed. Pole täpselt öeldud, kus ja millal need inimesed elavad ja nagu autor isegi ütleb, see pole ka tähtis. Igatahes mina mõtlesin lugedes, et sellises kohas tahaks elada — kirjeldatud on tõeliselt õnnelikku, klassivaba ja ma ütleksin isegi, et kommunistlikku ideaalühiskonda. Loo edenedes tuleb aga välja, et selle ühiskonna õnn tuleb millegi arvelt. Nimelt on ühe Omelase maja keldris üks laps, kelle piinamisest sõltub kogukonna heaolu — ütled lapsele kasvõi ühe hea sõna ja õnn kaob… Õnneks ❓ on Omelases ka neid, kes teisiti mõtlevad — need on need, kes lähevad Omelasest ära.

Soovitan seda lugu lugeda ja mõelda. Mõelda, milliseid valikuid teie sellises olukorras teeksite: kas heidaksite emotsioonid kõrvale ja otsustaksite kainelt, et ühe üksikisiku kannatused ei kaalu terve ühiskonna heaolu üles; või avaldaksite passiivset vastupanu ja läheksite ära; või valiksite hoopis jutus kirjeldamata jäetud aktiivse vastupanu variandi ning maksaksite ühiskonnale kätte?

Pean ausalt tunnistama, et kuna minu jaoks on ühiskonna heaolu üksikisiku heaolust alati tähtsam olnud, siis mõistusega võttes valiksin eesimese variandi. Jah, nutaksin ja vihkaksin iseennast selle valiku eest aga  sõidaksin oma emotsioonidest ühiskonna heaolule mõeldes teerulliga üle. 😳

Teisest küljest, tõmmates paralleele tänase Eesti eluga, kus üksikisiku(te) heaolu nimel ahistatakse tervet ühiskonda, aga see ühiskond on sellega millegipärast ise nõus, tekib tahtmine teha passiivse vastupanu valik — minna Eestist ära. Omelasse. 🙂

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: