jump to navigation

Philip K. Dick “Ubik” 23.03.2007

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Martin Pedaniku kujundus

Oma raamaturiiulit revideerides ning lugemata raamatuid lugemisjärjekorda sättides jäi näppu kaks eksemplari Philip K. Dicki romaani “Ubik”. Jah, just nimelt kaks eksemplari — kohati kipub minuga nii juhtuma, et ma ei mäleta täpselt, mis mul riiulis olemas on ja seetõttu ostan raamatuid topelt. 😳 Igatahes väikese sirvimise järel ei tulnud küll meelde, et oleksin seda raamatut varem lugenud. Või õigemini, tuli meelde, et vist alustasin aga mingil põhjusel jätsin pooleli. Sedakorda jõudsin läbi raskuste õnnelikult lõpuni.

Philip K. Dick’ilt olen varem lugenud romaani “Bladerunner: Kas androidid unistavad elektrilammastest?”. Ja näinud ka selle romaani ainetel vändatud filmi, Harrison Fordiga peaosas. Ja kõik, sest paraku on Eestikeelse ulmekirjanduse bibliograafia andmetel sellelt kuulsalt ulmekirjanikult maakeeles ilmunud üldse vaid 3 romaani ja 2 juttu.

“Ubiku” lugemine ei edenenud mul alguses üldse ning ma ausalt öeldes ei imestanud, miks selle kunagi nurka viskasin — väga segaselt kirja pandud tekst. Üldjoontes on lugu aga järgmine.

Tegevus hakkab hargnema Maal, ajaliselt kusagil meie lähitulevikus. Philip K. Dicki poolt lugejatele kirjeldatav maailm on aga selle poolest eriline, et kõiksugu paravõimed on seal üsna levinud. On inimesi, kellel on telepaadi talent ning neid, kes oskavad tulevikku ette aimata (aimdurid). Ja teisigi. Lisaks “talentidele” on levinud ka nn “antitalendid” ehk siis inimesed, kel oskus paravõimeid blokeerida. Nii “talendid” kui “antitalendid” on koondunud korporatsioonidesse, mis pakuvad vastavaid teenuseid — näiteks kellegi mõtete lugemise kaudu äriplaanide varastamist või siis vastupidi, kaitset sellise uut tüüpi tööstusspionaaži vastu. Nagu paravõimetest veel vähe oleks, on Philip K. Dicki “Ubiku” maailmas võimalik ka elu pärast surma. Õigemini küll “poolelu” — surnud inimene külmutatakse ning peale seda saavad lähedased temaga mõnda aega ühenduses olla ja telefonitsi vestelda, enne kui lahkunu teadvus lõplikult hääbub. Samuti kirjeldab Philip K. Dick “Ubikus” kauboikapitalismi absoluutset tippu, maailma, kus kõike saab ainult raha eest. Isegi oma korteri uks ei tule enne lahti, kui oled sellele mündi poetanud. Ühesõnaga üsna veider ja minu meelest ka üsna vastik paik. 😯

Peategelaseks on “antitalentide” korporatsiooni töötaja Joe Chip, kelle tööülesandeks uute töötajate leidmine. Ühel päeval saavad nad suure tellimuse Kuul asuva firma puhastamiseks paravõimetega spioonidest. Peaaegu kõik vabad “antitalendid” lendavad Kuule kuid satuvad seal varitsuse osaliseks. Toimub pommiplahvatus ning firma direktor, Runcifer, saab surma. Ülejäänud “antitalendid” taanduvad Joe juhtimisel Maale, et viia direktor poolelu jaoks külmutusse ning asuda seejärel süüdlasi otsima. Paraku hakkab tagasi Maale jõudes toimuma kummalisi sündmusi ning lõpuks jõuavad tegelased otsaga 1939. aastasse… Ah et, mis või kes on ubik? Lugege ise. Võib-olla saate teada, võib-olla mitte.

Ulmekirjanduse BAAS-is on Andri Riid väga tabavalt öelnud, et “Ubik” on kui üks suur puzzle. Nii on ja seetõttu oli selle 168-leheküljelise romaani lugemine mulle tõeline piin, sest puzzlede kokkupanemine pole mulle kunagi meeldinud. Piltlikult öeldes tuli esimesed 50 lehekülge puzzle raami kokku panna, järgmised 50 lehekülge üksikuid muid tükid paika sobitada ning ülejäänud osas oli puzzle kokkupanemine juba ka veidi huvitav. Aga kui pilt lõpuks peaaegu kokku sai ning arvasin juba aru saavat, mida see kujutas, siis päris viimaseid tükke kohale asetades see jälle muutus ning jäin tulemust lolli näoga üht- ja teistpidi vaatama… 🙄

Paljud kaasarvustajad kiidavad Ulmekirjanduse BAAS-is “Ubiku” just selle segasuse ja paranoilisuse pärast taevani: 19-st arvustajast 16 on hindeks pannud “viie”, 2 “nelja” ja vaid 1 “kolme”. Kuna minu jaoks pole saladused ning lõpuni salapäraseks jäämine väärtused omaette, siis liitun “kolmemeestega”.

Aga lõpuks alguse juurde tagasi tulles — mul on endiselt kaks eksemplari “Ubikut”. Philip K. Dick’i parafraseerides:

Sõbrad, käes on aeg koristada! Nüüd anname ühe “Ubiku” tasuta ära! Jah, kui soovite proovida, kirjutage kommentaar! Esimene kommenteerija on õnnelik võitja! Ärge unustage: “Ubik” on vaid mõne sekundi kaugusel! Nii et proovi “Ubikut”! Ja ole armastatud!

Advertisements

Kommentaarid»

1. Riot - 25.03.2007

Suutsid niivõrd hirmutava arvustuse kirjutada, et keegi ei julge sellist tükki ette võtta 😀

Can’t be any more confusing than Twin Peaks though…

2. mr.Costello - 25.03.2007

Inimesed on erinevad – mis ühe jaoks segane, see teise jaoks selge. 🙂 Igatahes, Riot, kui sa julged selle tüki ette võtta, siis annan oma “Ubiku” sulle hea meelega närimiseks. Kirjuta costello(ät)hot.ee ja lepime kokku, mis ja kuidas.

3. Oudekki - 28.03.2007

Mina olin Ubikust lihtsalt vaimustuses, sest viimasel ajal ma kipun igasugused puzzle-lood nii ruttu kokku panema, et igav hakkab. See pakkus vaimset naudingut – ehkki see viis kuidas Dick lugu keerutas oli raamatule “Mees kõrges lossis” kahtlaselt sarnane. Miks see mulle veel meeldisid olid Dicki värvikad ja usutavad olustikukirjeldused, seega Riot, ette võtta ikka tasub!

4. mr.Costello - 28.03.2007

Kahjuks pole Riotilt sooviavaldust tulnud, niisiis on pakkumine endiselt avatud ning esimene kommenteerija, kes konkreetselt ütleb, et soovib seda raamatut kingituseks, selle ka saab.

5. Taivo - 01.04.2007

Kui sa juba nii lahkelt raamatut kingiks pakud ja keegi teine, nagu näha, seda endale ei taha, siis mina võtan ära. Sa vist Tallinnas ulmesõprade igakuistel kokkusaamistel ei käi, aga EstConil ikka? Või saame kusagil Tallinnas millalgi kokku?

6. mr.Costello - 01.04.2007

Taivo, vahepeal lasi Riot end Oudekki kommentaarist ümber veenda ja otsustas seda raamatut siiski lugeda. Sellised need eestlased on – algul ei saa vedama, pärast ei saa pidama. 🙂 Niiet kuulutan “Ubiku” äraantuks ja konkurssi lõppenuks.

7. Philip K. Dick | Stalkerid - 24.11.2017

[…] Jõesaar, A. Philip K. Dick “Ubik” // https://mrcostello.wordpress.com/2007/03/23/philip-k-dick-ubik/ […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: