jump to navigation

Marina ja Sergei Djatšenko “Zoo” 20.06.2007

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags: ,
trackback

Heiki Raudla illustratsioonVene ulme antoloogia “Muumia” viimane lugu, kirjanikest abielupaar Djatšenko lühiromaan “Zoo” räägib, nagu pealkirjast aimata võib, loomade elust loomaaias. Loomulikult läbi ulmeprisma.

Tegevus toimub varakapitalistlikul Venemaal, kus inimestel on muudki teha, kui loomaaias käia. Nõukogude sotsialismi lagunemise järel läbi “sidemete” loomaaia direktoriks saanud hr Volkovil on kõvasti peamurdmist, kuidas loomaaeda nö edukaks kommertsettevõtteks muuta, kuna riigipoolsetest dotatsioonidest võib ta vaid und näha. Nagu tellitult astuvad ühel heal päeval direktori kabinetti kaks noormeest, kes pakuvad välja tehingu: nemad saavad loomadega katseid teha, vastutasuks muutuvad (või muudetakse) loomad külastajatele aga vägagi atraktiivseteks. Alguses mõtleb direktor noormehed kuradile saata, kuid nähes elavat tõestusmaterjali, otsustab siiski ringi.

Edasine on juba loomaaia “edulugu”. Loomaaia ekspositsioon muudkui kasvab, sest noorte teadlaste nokitsemine kannab vilju. Nad muudavad loomade käitumist pealtvaatajatele üha enam ja enam atraktiivsemaks kuni lõpuks käituvad loomaaia asukad reality show‘dest ja seebiseriaalidest tuntud kangelaste kombel. Loomaaial on raha kui raba, avatakse uusi äriliine, sealhulgas ka oma telekanal. Lavale astub uus (pea)tegelane, noor teleoperaator, kes avastab, et miskit on mäda…

Iseenesest on tegemist üsna hea looga, omamoodi hoiatav point (mis võib juhtuda, kui avaliku sektori asutusi vaid kasumikeskustena käsitleda) on ka olemas, aga loo lõpust oleks midagi enamat oodanud. Lõpp on lihtsalt kuidagi… segane. See võttis kõvasti üldmuljest maha. Kahju. 😦

Advertisements

Kommentaarid»

1. Oudekki - 25.06.2007

No tegelikult ei ole ikka ilus niimoodi lugu kirjutada, et põhiprobleemile lahendust ei anta ja noored teadlased jäävadki kuhugi eesriide taha nokitsema.

2. Ulmeguru - 29.06.2007

Minu jaoks oli see lühiromaan pettumus… kuni lõpuni meeldis… lõpp aga tõmbas kogu tekstile vee peale…


Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: