jump to navigation

AntWorksi valgustatud sipelgafarm 25.07.2007

Posted by mr.Costello in Tehnika.
trackback

Jutt sipelgafarmist kategoorias tehnika?! 🙄 Aga otse loomulikult, sest ega mina ju tavalist sipelgafarmi ei soetaks, ikka ainult kõrgtehnoloogilist. 😀 Ja kõrgtehnoloogiline see AntWorksi valgustatud sipelgafarm on. Nimelt on tegemist sellise sipelgafarmi või sipelgaariumiga (sõnast sipelga-akvaarium 🙂 ), mis tavapärase sipelgafarmi mulla-liiva täidise asemel on täidetud sinise (või ka punase või rohelise) poolläbipaistva geeliga, mis asendab toitu ja vett. 2003 aastal NASA laborites väljamõeldud asi sipelgate käitumise uurimiseks kaaluta olekus. Samuti on AntWorksi sipelgafarm varustatud laheda LED-lampidega valgustiga, mis tähendab, et ühtlasi on tegemist edeva sisekujunduselemendiga sinu magamistoas. 😛

Et kõik algusest peale ausalt ära rääkida, siis pean alustama sellest, et asi sai alguse ühest minu lemmikblogist, Materialisti blogist. Ei mäleta täpselt, kas lugesin sipelgafarmist sellest sissekandest või hoopis sellest. Igatahes hakkas see vidin mulle kirjelduse põhjal niivõrd meeldima, et otsustasin selle ära tellida. Põhiliselt sellepärast, et mul pole kunagi sipelgafarmi olnud, kuigi kõiksugu teised loomad on mul kodus olnud: kilpkonn, kalad, kass, rott, papagoid. Aga sipelgaid mitte. Ja koera ka mitte. 😦 Või hobust. 😆 Tegelikult tuleb meelde, et siiski üritasime koos vennaga vist mingil hetkel ka sipelgaid pidada. Inspireerituna raamatust “Maari suvi” ehitasime neile plastmassist topsi plastiliinist kindluse ning panime nad sinna koos lepatriinudega elama. 😳 Aga otse loomulikult sipelgad plastiliini ei armastanud ning kõngesid peagi. 😥

Aga tagasi AntWorksi sipelgafarmi juurde. Otsustasin seekord katsetada, kuidas töötab Materialisti taga olev Netikuller ning tellisin sipelgafarmi nende kaudu. Hind kataloogis 835 krooni. Et saaksite otsustada, kas tasub Netikulleri kaudu tellida või mitte, siis lisan siia tellimuse kronoloogia:

  • 2 mai — Minu tellimus ja Netikullerile arve tasumine.
  • 4 mai — Netikulleri kinnitus, et arve on tasutud.
  • 18 mai — Minupoolne järelpärimine, miks kaup viibib (Netikuller lubab oma veebilehel, et kauba saab kätte kahe nädalaga).
  • 21 mai — Netikulleri vastus, et ootavad kauba saabumist USA vahelattu. Selgitused, et kaup tuleb läänerannikult Californiast ning õigustused, et veebilehel antud lubadus on tehtud idarannikul asuvaid netipoode silmas pidades. Ühtlasi sain ka UPS-i tracking ID, et ise oma pakikese teekonda jälgida. Sealt sain teada, et UPS-ile on paki saatmise eest makstud 14 mail.
  • 22 mai — Näen UPS-i veebilehelt, et minu pakk on idarannikule Connecticuti kohale saabunud.
  • 30 mai — Netikulleri e-mail, kus kinnitatakse paki saamist oma USA aadressil.
  • 1 juuni — Netikulleri teade, et kaup on Eesti poole ära saadetud.
  • 4 juuni — Netikulleri info, et kaup on Eesti tollis.
  • 7 juuni — Netikulleri e-mail, et kauba saab kätte nende kontorist või järgmisel päeval Eesti Posti Tallinna peapostkontorist.
  • 8 juuni — Saan oma paki peapostkontorist kätte.

Minu hinnang — aeglane. Viis ja pool nädalat USA-st kauba tellimiseks — lubamatult aeglane.  😡 Vist nii kaua polegi ma kunagi kaupa ootama pidanud. Siiamaani olen ostnud nii netipoodidest ja eBay-st otse ning kõige aeglasemalt tulid kohale tütrele sünnipäevaks tellitud Powerpuff Girlsi nukud umbes nelja nädalaga ning kõige kiiremini samaks sünnipäevaks tellitud raadio teel juhitav spinner nädalaga. Ja vahet pole, kas tegemist on olnud ida- või läänerannikuga — isegi Havailt tuli kaup vähem kui kolme nädalaga. Ning seda kõike tavalist lennuposti kasutades, sest UPS, DHL ja FedEX küsivad oma kullerposti eest hullu kirvest. 👿 Lisaks jäi arusaamatuks, mida tehti Netikulleri kontoris 4 maist kuni 14 maini? Kas tõesti võttis netipoes tellimuse vormistamine tervelt ühe töönädala? Ning miks tekkis USA-s kauba saamise järel 7 tööpäeva pikkune viivitus, enne kui kaup Eesti poole teele pandi? 😕 Igatahes edaspidi tellin kaupa ikka otse, mitte vahendajate kaudu — tuleb kiirem ja odavam.

Ja nüüd veelkord tagasi AntWorksi sipelgafarmi ülevaate juurde, teemast kõrvale kaldumata. Päriselt. 🙂

Esimene mulje, mis tekkis, kui tellitud kaupa karbist välja võtsin, oli… pisike. 😐 Sõna otseses mõttes. Pildi pealt paistis see sipelgaarium ikka kõvasti suurem kui ta tegelikult on (mõõdud 165x150x35 mm). Teine ebameeldiv üllatus (milleks küll moraalselt valmistunud olin) oli see, et kaasasolev toiteplokk valgustuse jaoks oli USA 110V elektrivõrguga ühilduv, kuigi AntWorksi sipelgafarmi karbil on kirjas, et seda müüakse ka 220V vooluadapteriga. 😦 Aga selle asemel, et vastavalt Netikulleri soovitustele Tevalost või Oomipoest voolutransformaatorit ostma tormata, vaatasin üle oma sahtlid, sest kuulun minagi nende eestlaste hulka, kes midagi ära ei viska, sest äkki läheb vaja. 😀 Ja näe leidsingi selle, mida vaja läks — vanast katki läinud juhtmeta telefonist üle jäänud 12V toiteploki ning mingi teise, kah katki läinud, toiteploki küljest maha lõigatud juhtmeotsa, mis täpselt sipelgafarmi valgusti küljes olevasse pistikupesasse sobis. Tšiki-briki ehk natuke tööd näpitsate ja isoleerpaelaga ning 220V vooluvõrgus töötav toiteplokk oligi olemas.

Lisaks sipelgafarmile, toiteplokile ja LED-lampidega alusele sisaldas AntWorksi sipelgafarmi pakend ka ka sinist pulgakest, millega saab sipelgatele tunnelite algused ette uuristada ning kahte üsna odava väljanägemisega suurendusklaasi sipelgate uurimiseks. Pakis oli ka väike raamatuke, milles kirjas sipelgafarmi kasutusjuhend ning 16 huvitavat fakti sipelgate kohta. Neist huvitaivam oli vast see, et Maal elab umbes 10 000 000 000 000 000 (mul pole õrna aimugi, kuidas nii suurt numbrit öeldakse 🙂 ) sipelgat. Seega umbes 1,6 miljonit sipelgat iga inimese kohta! 😮 See teadmine leevendas mõneti mu südamepiinu paarikümne sipelga püüdmise ja sipelgafarmis “piinamise” kohapealt.

Siniselt valgustatud sipelgafarm nägi cool välja, kuid vaja oli veel üht pisiasja… sipelgaid. 😆 Uurisin Vikipeediast Eestis elavate sipelgate kohta ning sain teada, et kõige suuremad on hobusipelgad, mis mõningatel andmetel kasvavad isegi kuni kolme sentimeetri pikkusteks! 😮 Aga kust neid leida? Netist leitud info ütles, et vanade kuivanud puude seest või vanadest puumajadest. Et neist kumbagi mul parasjagu käepärast polnud, siis otsustasin, et tühja, käivad tavalised kuklased ka, neid vähemalt leiab pea iga metsa alt. Algul unistasin ka sipelgaema otsimisest, et loodav koloonia elujõuline oleks, sest tavalised töösipelgad elavad AntWorksi sipelgafarmi kasutusjuhendi andmetel vaid mõne kuu (imelik, Eesti tuntuim sipelgateadlane Ants-Johanes Martin väidab Sakalas, et töösipelgad elavad kaks aastat 😕 ). Kuna aga viljastatud sipelgaema leidmine on keeruline ülesanne, siis läksin tavaliste töösipelgate jahile.

Kuidas püüda sipelgaid? Minu teadmiste kohaselt, mis pärinesid krokodill Gena, Potsataja ja Kübaramoori multifilmidest — suhkruga. 😆 Toimis ja nii ma karbitäie kuklaseid kätte sain. Ühe harrastussipelgauurija veebilehelt hangitud teadmiste kohaselt panin nad kodus enne farmi tõstmist korraks külmkappi, et nad talveunne suiguksid ning hirmasti ei sibaks, kui neid sipelgafarmi ümber asustan. Põhimõtteliselt toimis, kuigi mõned siiski ärkasid ja nende tagaajamisega oli igavene tegu.

Huvitav oli see, et minu püütud sipelgad kasutasid neile tunnelite kaevamise abistamiseks geeli sisse ette vajutatud neljast august ainult neid kahte, mille avad tegin vertikaalselt otse ülalt alla ning jätsid kasutamata need, mille avad olid diagonaalselt. Lisaks suutsid nad ilma igasuguse lisaabita uuristada veel kuus ava sipelgafarmi esikülje vastu. Ning erinevalt kasutajajuhendis pakutud 24-48 tunnist, alustasid nad tunnelite kaevamist praktiliselt kohe, esimese öö jooksul.

Paraku oli juba mõne päeva pärast näha, et mitte kõik sipelgafarmi pandud sipelgad ei liiguta. 😦 Otsustasin siis juhendi järgi tegutseda ning surnud sipelgad välja õngitseda (koloonia elusad liikmed toovad surnud käikudest pinnale), kuid selline käitumine oli totaalne fiasko — imekiiresti levis sipelgafarmis info, et kaas on avatud ning ärritunud sipelgad ronisid hordide kaupa üle serva ning nende tagasipanek tõi kaasa rohkem surnuid ning vigastatuid kui enne. 😥 Igatahes otsustasin ma peale seda, et rohkem ma sipelgafarmist surnud sipelgaid välja ei õngitse, vaadaku ise, kuidas hakkama saavad. 😐

Edasine ei olnud just eriti vaimustav — kuigi sipelgad kaevasid lõppkokkuvõttes üsna pikki tunneleid ning tegid sealjuures omavahel koostööd, mida oli huvitav jälgida, vaheldus kaevamine pikkade perioodidega, kus sipelgad viibisid täielikus letargilises tardumuses ning reageerisid, kui sedagi, vaid seintele koputamisele. Lisaks kandsid nad väljakaevatud geeli pinnale, mis moodustas seal suhkrutaolise massi, manuaalis lubatud geelist valmistatud “ehitusplokkidest” laotud arhitektuuriimede asemel. 😐 Ei möödunud kahte nädalatki, kui koloonia ei näidanud enam mingeid elumärke. 😥

Hetkel on seis selline, et valmistasin sipelgafarmi ette uueks katseks. See on õnneks suhteliselt lihtne — võtad sipelgafarmi, torkad selle kraani või dušši alla, uhud veega välja lahtikraabitud geeli ja surnud sipelgad, lased üleliigsel veel ära kuivada ja voila! võidki uued sipelgad sisse panna. Sedakorda katsetan vist mõnda teist liiki sipelgatega, näiteks väikeste mullamurelastega — äkki on need elujõulisemad. Või kui kellegi maja põranda all elavad hobusipelgad, siis andku teada, tulen püüdma. 😉 Aga kui veel paar kolooniat aia taha lähevad, siis vast loobun üldse ning sipelgafarmist koos želeesse uuristatud käikudega saab lihtsalt üks väga kallis öölamp. 😈

Käesoleva ülevaate lõpetuseks panen analoogselt selle blogi eelmiste tehnikaülevaadetega lühidalt kirja oma positiivsed ja negatiivsed emotsioonid.

Positiivne:

Kõigepealt muidugi see, et AntWorksi sipelgafarm näeb peaaegu täpselt nii cool välja nagu arvasingi. Eriti valgustatult. Teiseks see, et praktiliselt mitte mingisugust hooldust pole vaja — pane elusad sipelgad sisse ning kalla mõne aja pärast loomulikku surma surnud sipelgad välja, pese farm ära ning alusta uuesti. 😈 Paraku sellega AntWorksi sipelgafarmi positiivsed omadused ka piirduvad.

Negatiivne:

Juba loo alguses mainisin, et see sipelgafarm on oma hinna kohta ikka väga väike. Kaasasolev “lisavarustus” ehk luubid ja pulgake näevad väga odavad välja. Ja sipelgad ei ela selles geelis sugugi nii idüllilist elu nagu kasutajajuhendis kirjutatakse, pigem usun ülalviidatud harrasussipelgauurija veebilehele kirja pandud juttu, et tegemist on üsna julma viisiga sipelgate pidamiseks, sest elu oma söögi sees pole päris normaalne. Ning (vähemalt esimese) sipelgakoloonia eluiga AntWorksi kõegtehnoloogilises kõiki sipelgate eluks vajalikke toitaineid ja mineraale sisaldavas geelis jäi kuidagi kahtlaselt lühikeseks, lausa kordi lühemaks, kui kasutusjuhendis lubatud. Ja et Eestimaa talvel ei saa kusagilt elus sipelgaid, siis täidab sipelgafarm pea poole aastast vaid valgusti funktsiooni.

Kokkuvõte:

Nagu eelpoolkirjutatu põhjal arvata võib, siis pole ma AntWorksi valgustatud sipelgafarmiga rahul. Mõttetult kallis ning ei täida oma peamist funktsioni. Peamise funktsiooni all pean silmas sipelgate elu tundmaõppimist. Ja isegi kui peamiseks funktsiooniks defineerida valgusti või sisekujunduslik ilu, siis selle raha eest saab kindlasti mõne lahedama lambi. Ühinen täielikult siin postis kirjutatuga, kus on vist ka sellest sipelgafarmist juttu, kui ma õigesti aru sain. Täiesti õige otsus mitte osta. Ühe postituse leidsin veel, kirjutaja igatseb AntWorksi sipelgafarmi endale sünnipäevakingiks. Jah, kingitusena oleksin selle üle isegi vist natuke aega õnnelik, aga oma isikliku raha kasutamiseks on küll otstarbekamaid viise. 😐

Advertisements

Kommentaarid»

1. Oudekki - 28.07.2007

Minul mullamurelased ei tahtud üldse kaevata, ainult poolteist tillukest tunnelit tegid. Lõpuks mul hakkas neist kahju ja ma lasin nad lahti ja üritan teistsuguste sipelgatega uuele katsele minna.

2. mr.Costello - 30.07.2007

Oudekki, sul on ka see imevidin? Olen üllatunud. 😯
Kurb kuulda, et mullamurelastega nii läks. Aga ma ikkagi vist proovin ise ka, äkki nad tahavad mul kuklaste poolt tehtud tunnelites elada?
Eile tegin esimese katse, püüdsin neid kasvuhoonest ühe karbitäie, aga kodus ei õnnestunud neid kuidagi sinna sipelgaariumisse toimetada – peale külmutamist ärkasid imekiirelt “talveunest” ning sibasid minema. 🙂 Uue katse teen niimoodi, et jätan vahepealse transpordi osa ära ja katsun nad kasvuhoones otse sipelgafarmi ajada.

3. Oudekki - 19.08.2007

Kas sul ei ole seda väikest vidinat, mis on mõeldud sipelgate transpordiks, täidetud sellesama sinise geeliga?

4. mr.Costello - 28.08.2007

Ei ole seda vidinat. 😦
Aga nii nagu ma arvasin, ma mullamurelased ka AntWorksi sipelgaariumisse sain. Ja kujutad ette, täitsa asjalikult elasid ning kaevasid seal – praegu on kuu aega möödas ja ikka on veel mõned elus. 😈

5. Oudekki - 29.08.2007

Äkki peaks ka laskma teistel sipelgatel neile enne tunnelid valmis teha 🙂

6. marta - 13.09.2007

kuulge, aga kui see geel saab tunneleid täis – mis siis saab?… kas selle geeli saab jälle kuidagi ühtlaseks tagasi? kas see geel otsa ei saa?… või muutub pika peale inetuks?…

7. mr.Costello - 25.09.2007

Selleks, et geel saaks tunneleid täis ehk siis otsa, peavad sealt lugematud sipelgate hordid üle käima. Ma arvan, et selleks kulub aastaid.
Geeli ühtlaseks tagasi ei saa, selleks on ta liiga kõva. Aga selle eest saab seda geeli pesta – torkad sipelgafarmi kraani alla ja uhud eelmise populatsiooni surnud sipelgad ning muu mustuse maha.

8. mr.Costello - 01.10.2007

Uuendus saadavuse osas – kui keegi peaks siiski tahtma seda AntWorksi osta: Netipood FRAP müüb AntWorksi valgustatud sipelgafarmi (ja selle igasuguseid lisasid) tervelt 315 krooni odavamalt, kui Netikuller – 520 lrooniga.

Viite leidsin tänu Wildile.

9. Hujoba - 07.05.2009

See pole mingi sipelgakoloonia, neile on vaja sipelgaema.
Pealegi see geel on loomade ahistamine, mõelge nüüd ise kui tea peaksite oma toidu sees elama.
Kui on huvi sipelgafarmi vastu, siis tuleks uurida internetist normaalset infot, oleksid võinud selle raha eest ka palju parema farmi saada.

10. mr.Costello - 11.05.2009

Kulla viimane kommentaator, kas sa enne kirjutamist ikka lugesid, mida ma kirjutasin?! Täpselt selline mu lõppjäreldus oligi!

11. Piparmünta - 15.07.2009

Suured tänud väga detailse ülevaate eest! Mul juba katus sõitis ja mitu päeva netist soodsaimat ostuvarianti otsinud. Olin juba müüja E-Bayst välja valinud, aga tänu siinsele väga sisukale ülevaatele võtan natuke hoogu maha. Teemad, mis mind huvitasid, olid toide ja suurus ja nende kohta sain väga olulist infot. Pakkumistes on kirjas 110V or 220V power adaptor, seega ma pean siis tellides kindlasti täpsustama, et ma tahan ikka 220V ja veel lootma jääma, et selline mulle ikka ka saadetakse. Pingemuundur on mul kodus küll olemas, aga selle küljes istub mu robot-põrandapesur, ei viitsi tõesti seda kahevahet jagama hakata. Ja uue ostmine on kulukas, arvestades, mis sipelgafarm niigi ise maksama läheb…
Mõeldav oleks ju ka ilma valgustuseta farm, aga ma tahaks ikkagi täit ilu näha. Pealegi on mul plaan see panna oma töölauale ja siin on pime (millegipärast ma ei kasuta lampe, kuigi need on siin olemas). Seega sobiks siuke nipsasjake mu lauale ideaalselt 🙂 Aga oleks ka lootnud, et see asjandus on väheke suurem…
Ma siis kaalun seda asja veel!

PS! Kas teemaalgataja on ise veel vahepeal mõne sipelgapesakonnaga proovinud? Või on see projekt igaveseks lukus?

12. mr.Costello - 23.07.2009

Ausalt öeldes pole sel aastal mitte ühtegi sipelgat sinna farmi toppinud ja “akvaarium” ise tolmub riiulis. Teoreetiliselt võin selle huvilistele mingi summa eest maha müüa, pakkumised võib siia kommentaaridesse teha.

13. Piparmünta - 03.08.2009

Ma pakuks 300 krooni.
Kuidas selle geeliga on, kas on väga tunneleid täis? Mitu pesakonda seal sees elada jõudis?

14. mr.Costello - 12.08.2009

Sobib. Kirjutasin sulle ka meili, kuid sa pole vastanud. Kui loed siit või on mõni teine huviline, kes seda sipelgafarmi 300 krooniga tahab, siis minuga saab ühendust costello [pläu] hot.ee


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: