jump to navigation

Matt Barker “Kapsel” 30.07.2007

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Viimati, kui oma ulmelehele ühe loo lugemiseks üles riputasin, avastasin võrgust ühe lehe, kus ka valik jutte lugemiseks. Kuna mul on kogemusi aastaid üleval olnud veebilehekülgede äkilise kadumisega, siis kopeerisin sealt huvipakkuvama osa ära, et see “topelt ei kärise” printsiibil siia üles panna.

Täna saingi aega ühe jutu ülelugemiseks, korrektuuride tegemiseks ning ülesriputamiseks. Pakun lugemiseks Matt Barkeri ulmejutu “Kapsel”.

Matt Barkerilt pole ma varem vist midagi lugenud, seepärast tegin peale jutu läbilugemist ning enne käesoleva arvustuse kirjutamist netis väikese uuringu, kellega tegu. Vast kõige parema ülevaate sellest noorest Eesti ulmekirjanikust annab tema 2003 aastal antud intervjuu Ulmekirjanduse BAAS-is.

“Kapsel” algab niimoodi, et esimesel pilgul pole üldse selge, kas tegemist on üldse ulmekaga — tegevus toimub kusagil Põhja-Iirimaal ning esimeseks stseeniks madin inglase ning iirlaste vahel, mille käigus inglane kuuli saab. Aga siis toimetatakse kuuli saanud vend haiglasse ning asi läheb tõeliselt huvitavaks… Ei taha küll siin sisust eriti midagi rääkida, aga nii palju võin vast öelda, et operatsiooni ajal avastab peategelane end teadvusel olevat ning näeb või kujutab end nägevat kuidas lisaks muule tavapärasele (iseasi muidugi, kui palju kuulihaavaga inimese opereerimine üldse tavapärane on 🙂 ) sellise operatsiooni käigus tehtavale paigaldatakse tema keresse ka üks kahtlane kapsel… Edasine meenutab natuke kehahõivamise lugusid või kui soovite, siis skisofreeniku sonimist. 😆 Igatahes mina kahtlesin küll kuni viimaste ridadeni, kas kapsel (tegelikult Kapsel 😉 ) on ikka päriselt olemas või eksisteerib vaid peategelase peas…

Lugu on hästi, kaasahaaravalt, kirjutatud. Eriti head on kõiksugused võikad kohad, mis on kirja pandud ülimalt naturalistlikult. 😎 Viidatud intervjuu Ulmekirjanduse BAAS-is avab ka tausta — Matt Barker on meditsiinivaldkonnaga hästi kursis olev inimene, samuti tunnistab ta, et tema algusaegade lood, mille hulka “Kapsel” kahtlemata kuulub, on mõjustatud Stephen Kingi loomingust. Ja õuduskuningas Stephen King teatavasti veriste stseenide pealt leheküljeruumi kokku ei hoia. 😛

Soovitan “Kapslit” lugeda. Kuigi mingit suuremat ideed selles lühijutus ju pole (või on — iirlased on vabamüürlased ning just nemad on kõige taga?! :mrgreen: ), siis nagu ütlesin, lugu on põnev.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Kalm - 07.10.2007

Loodetavasti saavad meist kõigist kord sõgedad 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: