jump to navigation

Harlan Ellison “Klaasikillud” 01.10.2007

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Heiki Raudla illustratsioonJärgmine lugu, mida nädalavahetusel antoloogiast “Pilet utoopasse” lugesin, oli nagu eelminegi Harlan Ellisonilt ja kandis pealkirja “Klaasikillud”.

Minu jaoks oli tegemist rõveda ja arusaamatu tekstiga. Üritasin küll jutu tagamaid lahti mõtestada lugedes kaasarvustajate arvamusi Ulmekirjanduse BAAS-is, kuid suurt targemaks ei saanud.

Teegvus leiab aset üsna mitteulmelises keskkonnas — mingis kaugsõiduliini bussis. Üks ilmselt lesbiliste kalduvustega naine teeb seal aega parajaks sellega, et unistab grupikast kolme modelliga. Ühel hetkel märkab ta oma ehmatuseks, et tema unelmates on veel keegi. See “keegi” osutub üsna perversete kalduvustega sadistiks, kes loomulikult asub peategelast kiusama. Järgneb tõeline teadvuste duell, mille lõpptulemusena võidab hea kurja.

Njah. 😕 Mind ei häirinud selle loo juures mitte niivõrd see, et lugeja leiab end jutu lõpuks pealaest jalatallani pasaga ülekallatud olevat, vaid pigem see, et ma ei näinud sellel jutul mingit pointi. Et nagu mingi feministlik toetustekst? Ma ei tea… ka siin blogis arvustatud Gene Wolfe lühijutt “See on väga puhas” oli parem.

Igatahes on Ulmegurul õigus, kui ta arvab, et see jutt ilmselt tüüpilisele ulmefännile ei meeldi. Ei meeldinud jah. Aga mitte sellepärast nagu ma arvaks, et see pole ulme, vaid tõesti sellepärast, et ei leidnud jutu iva üles.

Ja ma ei saa aru, mis värk on, aga see on nüüd juba teine Harlan Ellisoni jutt, kus ma pealkirjal ja sisul mingit seost ei näe. 😕 Ei aidanud isegi jutu inglisekeelse pealkirja (“Broken Glass) teistmoodi tõlgendamise üritused.

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: