jump to navigation

Harlan Ellison “Kummaline vein” 01.10.2007

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Heiki Raudla illustratsioonNädalavahetusel sain lõpuks korralikult lugeda. Ehk saan nüüd uuesti lugemisrütmi sisse ning täiendan oma siinset lugemispäevikut tihedamate sissekannetega kui suveperioodil.

Harlan Ellissoni nimi oli mulle täiesti tundmatu, kuid antoloogiast “Pilet utoopiasse” sain teada, et temalt on 1999 aastal eesti keeles ilmunud kogumik “Koletis, kes kuulutas armastust maailma südames”. Peaks vist ostma, eriti kui selle Raamatukoi raamatupoest täiesti sümboolse hinnaga kätte saab.

Lühijutt “Kummaline vein” räägib ühest mehest ja tema kannatustest — tütar jääb auto alla, poeg invaliidiks jne. 😦 Mees on täiesti veendunud, et kõik need sündmused on talle karistuseks. Ei, mitte sellepärast, et tal oleks karmavõlg tasuda. Hoopis sellepärast, et ta arvab, et on võõrplaneetlane, kes on Maale asumisele saadetud karistuseks mingisuguste omal planeedil sooritatud kuritegude eest, mida ta täpselt ei mäleta.

Ega sisust rohkem suurt rääkida polegi — nii see lugu kulgeb, kuni lõpuks otsustab peategelane oma piinad siin põrgus lõpetada, et tagasi oma kodumaailma pääseda. Ja siis tuleb pauk, mille võib lühidalt kokku võtta sõnadega “parem on seal, kus meid pole”.

Nõustun Ulmeguruga, et tegemist on hea looga. Mulle meeldis see jutt just eelkõige puändi pärast — pole just sage, et ulmes (või ka tavakirjanduses) Maad paradiisina kujutatakse. 😆 Samas, seesama point võttis veidi ka mu hinnangut alla (ehk siis lihtsalt “hea”, mitte “väga hea”): pisut lääge ja moraliseeriv on see lähenemine.

Küsite, miks on loo pealkiri “Kummaline vein”? Kurat seda teab! Mul küll kokku ei ühendanud… 😕

Kommentaarid»

1. sirje - 01.10.2007

Ehh, kas ma polegi sulle oma lemmikteooriat rääkinud, et tegelikult on planeet maa nendele hingedele, kes on eriti pahad ja kui nad ennast siin kenasti üleval peavad, siis on neil lootus järgmises elus paremale planeedile saada 🙂

2. mr.Costello - 01.10.2007

Noneh ja sellele teooriale rõhuvad paljud kirjanikud. “Kummaline vein” oligi sellepärast hea jutt, et keeras selle teooria pea peale – Maa oli hoopis koht eriti väärikatele…

3. Ulmeguru - 01.10.2007

Saientoloogia isa L. Ron Hubbard (ka ulmekirjanik) rõhus enda mõtteuperpallides ka sellele, et Maa on miskite galaktiliste pättide väljasaatmiskoht… karistusasutus, mille elanikel on siis heade asjaolude korral võimalus taas galaktika-avarustesse naasta…


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: