jump to navigation

Orson Scott Card “Silm silma vastu” 14.10.2007

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Heiki Raudla illustratsioonJätkan Ulmeguruga sünkroonis blogimist 😉 antoloogias “Pilet utoopiasse” ilmunud juttudest ülevaateid kirjutades.

Orson Scott Cardi lühiromaan “Silm silma vastu” räägib ühest poisist, kellel on võime kõik inimesed kelle peale ta vihastab, ära tappa. Küsite, et mis siin erilist on, see “võime” on ju meil kõigil? 😈 Jah, aga romaani peategelane tapab nii, et “kiirgab” oma viha kellelegi ning see keegi sureb siis kas aeglasemalt või kiiremini vähki.

Lugu on kirjutatud ülekuulamisprotokolli vormis ning selle jooksul saab lugeja teada, kust poiss endale sellise võime sai, millist kurja ja kuidas ta korda saatis ning lõpuks ka selle, kuidas ta oma ülekuulajate kätte sattus.

Põhimõtteliselt on tegemist sellise veidike stephenkingiliku looga, mille sisu saab kokku võtta ka nii: hullude usufanaatikute usina “töö” tulemusena sünnib erivõimetega “koletis”. Umbes nagu Carrie. Iseenesest väga loetav ja kaasakiskuv lugu, kuigi üsna pikk (pea 70 lehekülge). Aga tuimavõitu. Ilmselt mõne aja pärast ma seda juttu enam ei mäleta, sest peale peategelase võime seal mingit märkimisväärset ideed polnud. Aga mis jääb meelde, on see, et kuigi autor ise on sügavalt usklik (mormoon), siis lugu on kirjutatud nii, et vabalt võiks autor olla ka uskmatu (ateist). Üsna karmilt saavad usufanaatikud verbaalselt üle tahi, peaagu nagu Ray D. Noperi blogis juba:

Ta vaatas mulle otsa ja ütles:

“Mick, sa pead valima. Issand kuulutab, et need, kes pole minu poolt, on minu vastu. Jeesus ütles, et vali juba täna, keda sa teenid. Ka Mooses ütles: “Kutsun taeva ja maa täna teie eest tunnistajaks: olen sulle andnud valida elu ja surma, õnnistuse ja needuse vahel. Vali elu, et sina ja su järeltulijad elada võiksid””

Tuleb tuttav ette? 😆

Müts maha Orson Scott Cardi ees selle “jumalavallatu” teksti pärast! See peaks olema kohustuslik kirjandus kõigile usumeestele, kes kipuvad teiste tegemisi ja olemisi määrama.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Ray D. Noper - 14.10.2007

Hei, ma ei anna usufanaatikutele üle tahi ! 🙂

Ma lihtsalt üritan selgitada, kas organiseeritud religioonis ka mingi iva on 😛

2. Orson Scott Card « Stalkerid - 07.08.2012

[…] Jõesaar, A. Orson Scott Card “Silm silma vastu”  // https://mrcostello.wordpress.com/2007/10/14/orson-scott-card-silm-silma-vastu/ […]


Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: