jump to navigation

Geoffrey A. Landis “Lugu Marsist” 30.10.2007

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Heiki Raudla illustratsioonUlmeantoloogia “Pilet utoopiasse” lõpulugu on Geoffrey A. Landise “Lugu Marsist”.

Tegemist on omapärase jutustusega Marsi koloniseerimisest, kuid kindlasti pole tegemist bradburyliku Marsi-looga. Ray Bradburyl on oma jutuvestmisviis, Geoffrey A. Landisel oma. Kui Bradbury on selline natuke õudne ja mõtisklev, siis Landis on vastikult pragmaatiline.

Juttu lugedes tekkisid tahtmatult paralleelid Austraalia asustamisega, sest ka seal olid esimesed kolonistid kriminaalid. Ja ega rohkem ei oskagi sisust kirjutada — loo moraal, kui nii võib öelda, seisneski selles, et ellujäämiseks on kõik vahendid lubatud ning ei humanismil ega rüütellikkusel, samuti aul ega häbil pole eksteemsetes tingimustes kohta.

Nojah, mind kui idealisti ei vaimustanud selline lähenemine kuigivõrd. 😐 Seetõttu pean seda ulmejuttu rahuldavaks, kuid mingit sügavamat elamust ma selle lugemisest ei saanud.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Ulmeguru - 31.10.2007

Maa püüdsin 2002. aasta lõpul lugeda läbi kõik olulise lühiulme, mis mulle arusaadavais keeltes kätte sattus ning otse loomulikult lugesin ma läbi praktiliselt kõik kõikvõimalikele auhindadele kandideerivast lühiulmest.

Vaat selles taustsüsteemis oli Landise antud jutt 2002. aasta üks parimaid tekste. Ja kui veel ilmumiskohta arvesse võtta, siis oli jutt suisa üllatuslik.

2. mr.Costello - 31.10.2007

Mis selle jutu ilmumiskohaga siis on?

3. Ulmeguru - 02.11.2007

Jutt ilmus ajakirjas Analog, mis avaldab üldiselt üsna kuiva ja teaduslikku ulmet ning enamjaolt on see ka üsna õnneliku lõpuga… erandeid on, aga …

Vaat Landist lugedes oli see suhteliselt ootamatu: et võtad Analogi, loed… ning siis vaatad uuesti, et mis ajakirjas see nüüd ilmus..?


Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: