jump to navigation

Sharp LC-32SA1E TFT-LCD teler 31.05.2008

Posted by mr.Costello in Tehnika.
trackback

32 tolli naiseilu

Seekordne tehnikaarvustus ei käsitle mingisugust imevidinat või iluasja nagu varasemad, vaid täiesti igapäevast tarbeasja — telekat. Samas pole aga teler päris selline tükk kodutehnikat, mida liiga sageli vahetatakse. Ka mina ei planeerinud veel niipea uut telekat osta, kuid kui vana pill ootamatult osaliselt romuks muutus, siis ei jäänud muud üle.

Just nii juhtus, sest minu 8 aastat tagasi ostetud 28″ laiekraaniga Sony kineskoopteler otsustas ühel heal päeval paar väiksemat sorti pauku teha 😮 ning seejärel punaka tooniga pilti näitama hakata. Remondimehe kommentaar: kineskoop läbi, parandamine mõttetu. 😥 Kurb, Sonyst oleks pikemat kestmist oodanud. Aga mis läind see läind. Või õigemini, läheb. Nimelt on mul meeldiv võimalus seda telekat taaskasutusse pakkuda — võib-olla keegi tahab suvilas või maamajas kasutada. Kes soovib, see pakub — alghind on 1 kroon!

Aga uue teleka valimise juurde. Esmalt tuli otsustada, kas osta plasma- või LCD-teler, seejärel valida sobiv ekraani diagonaal ning siis hakata juba erinevate tootjate erinevaid mudeleid võrdlema. Avastasin, et kõige asjalikumaid näpunäiteid saab Elioni Digitarga blogist.

Dilemma, kas LCD või plasma sai ootamatult lihtsa vastuse läbi küsimuse, milline on paras teleriekraani suurus. Kuna ma tahtsin teleka diivanist vaid paari meetri kaugusele paigutada, siis selgus, et sellise vaatamiskauguse jaoks oleks optimaalne maksimaalselt 32″ ekraani diagonaal. Kuna väikseim plasmateleri ekraan on 40″, mis oleks minu elutuppa ilmselgelt liiga suur olnud, siis langes valik LCD kasuks.

Ilus disain, kontrastne pilt

Seejärel hakkasin vaatama, mida erinevad tootjad pakuvad. Nagu arvata oli, läks nüüd raskeks, sest valik on suur ja ega tehnilistes parameetrites suuri erinevusi pole. 😕 Nii palju sain küll Digitarga abil targemaks, et HDTV telekat pole mõtet osta, HD-Ready on täiesti piisav. Seega otsustasingi lihtsalt hea silmaga kaasaga poodi minna, et visuaalselt vaadata, milline telekas parimat pilti näitab. Mis oli tegelikult ka Digitarga soovitus.

ONOFF-is jäi silma Sharp LC-32SA1E hinnaga 9999 krooni. Kuna pilt paistis teravam ja kontrastsem kui nii mõnelgi kallimal telekal, siis oli valik üsna kiire: “Üks telekas palun! Ja seinakinnitus ka.” 🙂

Positiivne:

Sharp LC-32SA1E TFT-LCD teleril on täiesti normaalne tagasihoidlik disain ning konkurentsivõimelised tehnilised parameetrid tagavad korraliku pildi:

  • Resolutsioon 1366 x 768 pikselit
  • Staatiline kontrastsus 1200:1
  • Dünaamiline kontrastsus 6000:1
  • Heledus 45cd/m
  • Vaadatavus ka kuni 176 kraadise nurga alt
  • Optiline pildikontroll, mis häälestab pilidi heleduse vastavalt toas valitsevatele valgustingimustele kas heledamaks või tumedamaks

Kusjuures, see viimane on väga mõnus omadus, sest mul on toas väga vahelduvad valgustingimused ja ma ei viitsiks pidevalt käsitsi kontrasti peale keerata, kui päike ekraanile peale paistab ning maha keerata, et õhtusel ajal silmi säästa.

OPC andur all paremas nurgasKõik vajalikud liidesed on telekal samuti olemas ja neid ma siinkohal üles lugema ei hakka. Mainin vaid ära, et minu jaoks olid kõige olulisemad kahe SCART liidese olemasolu ning arvuti ühendamise võimalus. Kõik pesad on paigutatud teleri küljele nii et juhtmete ühendamiseks kuhugi taha ronima ei pea.

Digitarga LCD-telerite testi lugedes sain teada, et positiivseks omaduseks tuleks lugeda ka see, kui telekas suudab Windowsi vaate ise õigesse formaati paigutada (nii, et Start menüü ei jääks kuhugi serva taha). Minu meelest on see elementaarne, aga olgu siis siinkohal öeldud, et Sharp seda suudab ning veel ka seda, et arvuti pilt on teleriekraanil väga kvaliteetne, samasugune nagu kasutaks suurt monitori. 🙂

Negatiivne:

Paraku osutus Sharp juba teiseks telekaks (esimene oli see eespoolmainitud Sony), mille kohe peale ostmist garantiiremonti viima pidin. Nimelt kui hakkasin katsetama arvuti telekaga ühendamist, selgus, et sinine värv jääb RGB ühendusest puudu. Garantiis öeldi, et tootmisviga — pesal oli kaks klemmi kokku joodetud. 👿 Lisaks avastasin veel hiljem, et ühes ekraaninurgas on musta tausta puhul kahtlane helendav laiguke. Õnneks see väga ei häiri, sest välja paistab see ainult siis, kui nina sõna otses mõttes vastu ekraani panna.

Audio? Audio?! Millest me räägime?Probleemsena peab välja tooma ka selle teleri audio osa. Sisse-ehitatud 10 vatiste kõlarite võimsus on väga nõrk — kui mu eelmise Sonyga oli nii, et heli põhja keerates tuli toast välja joosta, siis Sharpi puhul on maksimaalne helitegevus nagu tite lalin. Või noh, peaaegu. 😆 Samuti on heli kuidagi kume ja plastmassikõlane. Jah, ma tean, et normaalsed inimesed kasutavad eraldi kodukinosüsteemi, kuid siis võikski kohe telekate sisse kõlarid panemata jätta ning ka hinnalipikul vastava korrektsiooni teha. 😐

Menüü nagu Norton Commander ennemuistsel aalHäirib ka teleri võime 4:3 formaadis pilti 16:9 ekraanil kuvada. Valida on vaid kahe võimaluse vahel — kas venitatakse pilt rõvedalt lapikuks või on mõlemal pool servades kaks musta riba. Jällegi pean tooma sisse võrdluse eelmise Sony telekaga, mille puhul oli kolmandaks võimaluseks kompromiss: pildi venitamine koos ülalt ja alt servade äralõikamisega — nii sai kogu ekraan täidetud ja lapikus ei olnud väga häiriv. Positiivsena peab siiski mainima, et kuna LCD teleril puudub taustahelendus, siis mustad ribad servades ei häiri. Aga küsiks siiski retooriliselt: millal jõuavad Eesti kohalikud telekanalid lõpuks 21 sajandisse ning hakkavad 16:9 formaadis saateid edastama? 😡

Mis puudutab teleri menüüsid, siis mainin ära vaid selle, et need võiksid veidi kaasaegsema disainiga olla: ilusama fondiga, ümardatud servadega jne. Aga kuna enamuse ajast kasutan niikuinii hoopis Elioni DigiTV menüüsid, siis on see rohkem selline nice to have omadus ja maitse asi, mitte otsene etteheide.

Vaata kust nurga alt tahad, täitsa kobe pillKokkuvõte:

Kuigi ülalpool kirjutatut lugedes võib jääda mulje, et  sel Sharpi 32″ tollisel LCD-teleril on negatiivseid omadusi rohkem, kui positiivseid, ütlen siiski, et tegelikult olen ma oma uue telekaga rahul. Tegemist on täiesti korraliku pilliga, mille puudused kaalub üles üks vägagi oluline tegur — odav hind. 😛 Tõepoolest, miks maksta rohkem mingite omaduste eest, mida ei kasuta, kui lõppude lõpuks loeb vaid pilt!

Kommentaarid»

1. Ray D. Noper - 31.05.2008

Ahjaa, TV6 osasid saateid näitab 16:9 formaadis, suisa viisakas 720p formaadis, kui aus olla. SG-1, näiteks…

2. mr.Costello - 01.06.2008

Tõsi või? Ma pole peale juhtunud, aga hoian nüüd silma peal.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: