jump to navigation

Jack C. Haldeman II “We, the People” 12.03.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Kas teil on oma selleaastane tulumaks deklareeritud? Ilmselt on, sest kuigi tähtajani, 31. märtsini on veel aega, on tulumaksu e-maksuameti kaudu ääretult lihtne deklareerida.

Kuid kas te ka teate, kuidas riigiisad teie maksutulu kasutavad? Ma arvan, et nüüd tõuseb poole vähem käsi. Siiski on ka see informatsioon kättesaadav, kui hästi otsida.

Ning nüüd kolmas küsimus: kas te saate kuidagi oma maksuraha kasutamist mõjutada? Ma arvan, et mitte.

Mis sellel kõigel ulmega pistmist on? Lugege edasi.

Nimelt näitas täna hommikul mu Google Reader, et Ulmeguru on teinud lausa kaks postitust ühe ulmejutu teemal: ühe oma põhiblogisse ja teise ulmeblogisse. “Peab see alles jutt olema,” mõtlesin ja märkisin postituse tärnikesega ära — et kui kunagi viitsin, siis loen selle võrgus vabalt saadaoleva loo üle.

Aga uudishimu sai must võitu, sest poliitiline ulme on mulle alati meeldinud. Pealegi pole Jack C. Haldeman II “We, the People” ka teab mis pikk tükk — selline paras hommikukohvi kõrvane lugemine. Ja ma ei kahetse! Väga võimas lugu! 😎 Soovitan!

Sisust ja ideest kirjutas juba Ulmeguru, mul pole seda mõtet dubleerida. Mina jäin mõttesse hoopis selle üle, et tegelikult on idee riigist, kus kodanikud saavad ise oma maksude kasutamise üle otsustada, täiesti reaalselt teostatav. Eriti meie paljukiidetud e-riigis, kus enamus kodanikke esitab oma tuludeklaratsioonid elektrooniliselt.

Miks mitte lisada tuludeklaratsiooni vormile valikud, kus küsitakse minu arvamust, kuidas minu poolt riigile makstud kroonid jaotada? Võib-olla ei peaks seda tegema nii detailselt nagu selles ulmejutus, kuid suures piires võiksid kodanikud otsustada, kas ja kui palju nad soovivad oma raha anda kaitsekulutusteks, sotsiaaltoetusteks, haridusele, teadusele, kultuurile jne.

Kuulen vastuväiteid: rahvas on rumal ja kergesti mõjutatav ning selliste küsimuste üle otsustagu targemad, rahva poolt valitud saadikud. Aga kas ikka on nii? Mille poolest on üks Riigikogusse valitud näitleja, sportlane või endine ametnik targem kui meie, rahvas? Miks ei võiks näitleja, sportlane, või ametnik rahva seast samu otsuseid vastu võtta?

Ütlete, et tavaline torujüri ei viitsiks oma aega sellele raisata? Ma ei alahindaks meie kaaskodanikke: tean väga intelligentseid inimesi, kes kas omal valikul või valikute puudumise tõttu teevad lihtsat tööd. Pealegi, kui tõesti leidub kodanikke, kes ei viitsi oma arvamust avaldada, siis võiks nad tuludeklaratsiooni täites teha valiku, et volitavad “targemad” enda eest otsustama. Ja selle maksutulu kasutamise üle otsustagugi siis Riigikogu. Muuseas, ka Jack C. Halderman II kirjeldas oma lühiloos seda varianti. Tõsi, tema ideaalses tulevikuühiskonnas loobusid oma kodanikuõiguse kasutamisest vaid hullud. 🙂 Ja karistust kandvate kurjategijate õigus oli piiratud tuludeklaratsiooni lühivormiga.

Või kui te ikka veel kahtlete selle idee teostatavuses, siis võiks ju tuludeklaratsiooni täitvatelt inimestelt esialgu lihtsalt nende arvamust küsida ja lõpliku otsustamise endiselt Riigikogu pädevusse jätta. Samas tulemused peaksid olema avalikud! Tõepoolest, mina tahaksin väga teada, kas ka rahvas annaks 2% suurusjärgus SKP-st raha kaitsekulutusteks või otsustaks hoopis hariduse, teaduse ja kultuuri kasuks?! 😡

Tõsi, on ka üks ja mitte vähe oluline juriidiline takistus. Nimelt ütleb Eesti Vabariigi põhiseaduse § 106 muuhulgas ka seda, et rahvahääletusele ei saa panna eelarve, maksude ja riigi rahaliste kohustuste küsimusi. Aga kas keegi on mõelnud miks põhiseaduses nii kirjas on? Kaval nõks eliidi võimu kindlustamiseks? 🙄

Niisiis, kas leidub vabatahtlik, kes sisestab idee osalusveebi TOM? Või korjab selle üles mõni eneseväärikuse säilitanud Riigikogu saadik ning algatab ise vastavad seadusemuudatused? Või peame tõesti meie, rahvas, tänavale tulema, et nõuda endale paremat riiki? Sest riik, see oleme ju meie!

Advertisements

Kommentaarid»

1. Offf - 12.03.2009

Tsiteerin: “Ma ei alahindaks meie kaaskodanikke: tean väga intelligentseid inimesi, kes kas omal valikul või valikute puudumise tõttu teevad lihtsat tööd.”

Sa ylehindad meie kodanikke. Sellistest illusioonidest vabanemiseks mine leo natuke delfi kommentaariumi ja perekooli. P2rast seda j22b sulle arusaamatuks ainult see, kuidas niinimetatud “tavalised inimesed” yldse ilma j2relvalveta igap2evase eluga toime tuleb.

Mina leian, et meie p88blilt tuleks yldse igasugune valmis6igus 2ra v6tta.

2. Oudekki - 17.03.2009

Ka siis kui inimene on loll, on tal õigus oma elu üle otsustada. Ja kui ta vastu näppe ei saa, siis ta ei õpi mitte kunagi. Rohkem otsustusõigust! Kui sa kardad, et su naabrid teevad sinu eest lolle otsuseid, siis räägi oma naabritega. Otsustusõiguse limiteerimine mõnedele omab ka seda probleemi, et ei ole mingeid kriteeriume, mille kohaselt seda “paremat sorti rahvast” välja objektiivselt kindlaks teha.

Selle maksude jagamisega on ainult see asi, et tavaliselt eelarve koostamisel ikka arutatakse – et kui tundub, et mõni valdkond jääb kriitiliselt alarahastatud, siis saab teiste valdkondade esindajaid natukene veenda, et nad millestki loobuksid. Ja sellest arutelust ei tahaks ma kuidagi loobuda. Kui hääletamise puhul on oluline, et ma saaksin teha individuaalse otsuse, ilma teadmata, kuidas teised otsustavad, siis raha jagamisel on olulised kompromissid. Noh, kui ma näen, et kultuurile juba koguneb küll, siis ma äkki annaksin oma raha kuhugi mujale.

Teatud osas need arutlused muidugi tekiks, aga ma kardan, et selleks, et kõik eelarveread avalikult läbi arutada nii, et igaüks riigis saaks sõna sekka ütelda, võtaks rohkem aega kui aasta 😉

Variant, et sa jagad protsentuaalselt oma tulumaksu mingisuguste täpsustatud valdkondade vahel, soovituslikuna, mulle muidugi meeldiks. Et sellel oleks mingitki reaalset mõju, siis võib mõelda erinevaid variante
– valdkondade pingerida peaks jääma samaks, ehkki numbreid võib tasakaalustada
– see valdkond, mis sai kõige rohkem, ei tohi ka riigikogu arutelul rohkem saada, kui rahva käest, see, mis sa kõige vähem, ei tohi saada vähem, kui rahvas talle jagas
– … ?

3. Oudekki - 17.03.2009

Konkreetse loo puhul tundus mulle kummaline, et ta korruptsiooni üle kuskil ei muretsenud, sest see, et sa võid ise otsustada, kes raha saab, ei välista veel eos korruptsiooni. Välistab siis, kui inimesed kontrollivad ning on probleemidest teadlikud – aga siis nad vähemalt mõtleksid sellele oma maksude jagamise hetkel.

See viimane projekt, millele kõik tormasid raha annetama, on raudselt hiiglaslik korruptsiooniallikas… 😀 Just selle pärast, et kõik annavad.

4. mr.Costello - 18.03.2009

Iseenesest oleks täiesti reaalne teha ka selline süsteem, kus on tulemused kogu aeg on-lines näha: siis saaks teiste otsuste puhul vaadata, kuhu anda, kuhu mitte.

Loomulikult oli selles jutus toodud ideel puudusi, aga arvestades, kui lühikese looga oli tegemist, on mõtlemisainet tohutult.

Peale väikest diskussiooni 😉 ja järelemõtlemist hakkasin mõtlema, kas üheks põhiprobleemiks pole mitte see, et inimesed saavad oma varanduslikust seisust lähtudes erineva otsustusõiguse? Samas, kui siduda see näiteks progresseeruva tulumaksuga, oleks see isegi õiglane. Pealegi taanduksid suures piires rikaste makstud suured tulumaksud siiski välja, samuti ei leia ma põhjust uskuda, et väga rikkad inimesed üdini halvad oleksid (näiteks jaotaksid oma raha vaid võidurelvastumisele vms).

Jah, nagu öeldud, mõtlemisainet on. Hakkaks nüüd keegi tegutsema ka. 🙂

5. Oudekki - 18.03.2009

Teine variant võiks olla mitte see, et jagad kroonide kaupa, vaid määrad protsendi, kuidas võiks jagada. Ning siis jagatakse mingi üldise konsensuse protsendi alusel. Siis ei ole seda, et rikkamad määravad rohkem.

On-line’s nähaoleku puhul võiks olla õigus oma otsust muuta. Ma ei tea, kas server läheks hulluks?

Ja tegelikult võiks ju olla see õigus mitte ainult maksumaksjatel vaid kõigil täisealistel kodanikel.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: