jump to navigation

Jack C. Haldeman II “Enemy of the State” 13.03.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Kuna eile loetud lühilugu “We, the People” ameerika vähetuntud ulmekirjaniku Jack C. Haldenman II sulest mind tõsiselt liigutas, siis otsustasin veel ühe sama autori poliitilise ulmejutu läbi lugeda.

Lühilugu “Enemy of the State” on samuti autori koduleheküljel vabalt kättesaadav ning levitatav. Vaid kommertskasutus on keelatud.

Nagu võib lugeda tema kodulehe poliitilise ulme sektsioonist, sai autor loo kirjutamiseks inspiratsiooni oma tööst:

Currently I work with large computer databases, and potential for misuse of this technological tool is tremendous. I have explored different ramifications in various stories, but I feel one of the sharpest treatments I’ve done on the subject is “Enemy of the State,” which also appeared in Analog. It is in the nature of the story that as soon as I finished “Enemy of the State,” I became one.

Lugu ongi kirjutatud stiilis nagu suhtleks autor ise erinevate andmebaasidega. Iga uue lõigu juhatavad sisse sõnad: “Sisesta kaart. Sisesta kood…”

Alguses on kõik kadestamapanevalt kena, sest kas ei ihka me kõik, et arvutid vabastaksid meid elu tüütutest pisiasjadest? Mõnus ju, kui sinu toidupoe andmebaas annab soovitusi odavama õlle ostmiseks ja märkab, et oled taas alustanud suitsetamist ning soovitab spetsiaalset hambapastat. Samuti tuletatakse härra Haldemanile meelde autohoolduse vajadust, regulaarset arstlikku kontrolli ning tellitud raamatute laekumist kohalikku raamatukokku.

Esimesed ohu märgid ilmuvad aga siis, kui auto kindlustust pikendades annab arvuti peategelasele teada, et kindlustussummat on tõstetud, sest kuigi kodanik pole liiklusõnnetusi põhjustanud, tarbib ta kahtlaselt palju õlut ja ei vaheta autol õigeaegselt rehve… 😮

Edasine ümberjutustus oleks kindlasti juba liigne, taibukamad lugejad arvavad juba niigi, millega lugu lõppeb. Siiski on autoril ka väikene üllatus varuks ning otsad jäävad lahti…

Hindasin seda lugu Ulmekirjanduse BAAS-is “neljaga”. Kahtlemata on tegemist väga hea hoiatuslooga, kuid eile arvustatud “We, the People” on siiski parem.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Oudekki - 17.03.2009

Nojah, see lihtsalt ei mõju ju enam mingi hoiatusloona praeguses ühiskonnas 🙂 Vaadake, et Pihl seda lugema ei satu.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: