jump to navigation

Ray Bradbury “Linn” 20.03.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Urmas Viiki illustratsioon

Kuna ootamatult tekkis kiire vajadus oma maine vara üle vaadata, siis jäid näppu vanad “Pioneerid”, mida sirvides leidsin mõned ulmejutud, mida ma oma ulmelehele riputanud pole. Ja ei riputa ka. Miks? Sest need on hiljem muutmata kujul antoloogiates ilmunud ja seega igale huvilisele raamatukogudes kättesaadavad. Aga enne “Pioneeride” makulatuuri saatmist lugesin need lood läbi.

Ray Bradbury “Linn” (hiljem avaldatud antoloogias “Kaleidoskoop”) on klassikaliselt hea lugu. Mäletan veel siiamaani seda tunnet, mis mind valdas, kui seda juttu 20 aastat tagasi esmakordselt lugesin: kaiff — nii vist tollal öeldi. 🙂

Sisust.

Mingile planeedile saabub maalaste kosmoselaev. Planeet on tühi, kui välja arvata üks väljasurnud, kuid samas hämmastavalt heas korras linn. Samal ajal kui maabunud inimesed linna uurivad, uurib Linn neid: nuusutab, kuulatab, vaatab, kaalub ja mõõdab. Ning analüüsib. Teinud kindlaks, et külalised on need, keda Linn ootas, asub ta tegutsema, ainsaks motiiviks kättemaks. Kättemaks inimeste poolt 20 sajandit tagasi sooritatud genotsiidi eest, mida viimased enam ise mäleta. Õigupoolest ei mäleta inimesed sedagi, et nad üldse kunagi varem kosmoses rännanud on. Kättemaks saab valus, kättemaks saab magus.

Tordile kirsiks on lõpulause:

Aeglaselt, mõnuledes, nautis linn suremise luksust.

Loos kirjeldatud “lõikuspidu” meenutas mulle millegipärast üht teist Bradbury juttu, mulle omal ajal väga sügava muje jätnud lühihlugu “Aprill 2005: Usher II” antoloogiast “Marsi kroonikad”. Ka see võib olla üheks põhjuseks, miks “Linn” mulle meeldib.

Tehnilised kirjeldused oma perfolintide, hammasrataste ja õlivannidega võivad osadele lugejatele tänapäeval ehk veidike naiivsed tunduda, kuid minu meelest on nad ehedalt ajastuhõngulised.

Mis ma oskan lisada? Ei midagi muud kui: kaiff, lihtsalt kaiff. 😎

Advertisements

Kommentaarid»

1. :) - 28.10.2010
2. Ray Bradbury « Stalkerid - 17.08.2012

[…] Jõesaar, A. Ray Bradbury “Linn” // https://mrcostello.wordpress.com/2009/03/20/ray-bradbury-linn/ […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: