jump to navigation

Urmas Alas “Ootel” 21.03.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Piret Selbergi illustratsioon

Ray Bradbury kirjutas 1949 aastal loo “Ootaja” ja Urmas Alas, ilmselt tema tööst vaimustununa, pani 40 aastat hiljem oma lühijutu pealkirjaks “Ootel”. Kuigi ka juttude ava- ja lõpusõnad langevad veidi kokku, pole põhjust Urmas Alast plagiaadis süüdistada — need kaks juttu on oma sisus siiski üsna erinevad.

Lugu jutustatakse meile ühe kummalise kivi suu läbi. Tegelikult pole kivi muidugi mingi kivi, vaid pigem võõras eluvorm. See ihkab üle kõige tajuda teiste mõistuslike olendite õnne ning oskab neid seetõttu õnnelikeks teha — läbi tervendamise ja noorendamise. Otse loomulikult ei adu aga ühelt kõrbeplaneedilt selle kivi, oma Püha Graali leidnud inimesed, millega tegu, kasutavad seda kurjalt ning lugu lõppeb kurvalt.

Luuleline lõpp tuli. 🙂 Tegelikult on aga lõpp muidugi bradburylik ja seda Bradbury järeleaimamise soovi on Urmas Alase “Ootel” igas sõnas ja igas lauses. Minu meelest matkib autor suurmeistrit niivõrd täiuslikult, et kui teksti päises nimi ära vahetada, siis vahet ei teekski. Hindeks “viis” ja kahtlemata sobis see 1989 aasta märtsikuu “Pioneeris” trükivalgust näinud lugu 2002 aastal ilmunud “Eesti ulme antoloogia” avalooks.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Ulmeguru - 21.03.2009

Lubasin küll wordpressi blohgides mitte enam kommenteerida, aga proovin siiski…

Tahtsin seda öelda, et mul on hea meel, et Sa oma blogis jälle ulmest kirjutad!

Teades, kui kitsid on eestlased tunnustamisega, pidasin vajalikusk seda öelda.

2. mr.Costello - 23.03.2009

Aitäh! 🙂 Loodetavasti tuleb peatselt ka sisseskännitud juttude osas lisa, Metsavana lubas vanadest “Pioneeridest” ja “Horisontidest” üle käia ning need mulle avaldamiseks anda.

Kahjuks läks sinu kommentaar aga taas spämmi sekka ning ma ei oska kuidagi oma WordPressile selgeks teha, et sinu kommid pole rämps. 😦 Katsun käsitsi silma peal hoida, et asjalikud kommentaarid kaduma ei läheks.


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: