jump to navigation

Poul Anderson “Sam Hall” 09.04.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Poul Andersoni antiutoopia “Sam Hall” kogumikust “Taevarahvas: Poul Andersoni parimad jutud” kirjeldab lähituleviku karmi militaarühiskonda. Ameerika Ühendriigid on kaotanud Kolmanda Maailmasõja. Ning võitnud Neljanda Maailmasõja. Kuid võidu hinnaks on maksimaalne militariseerumine ja kodanikuvabadustest loobumine.

Peategelane Thornberg, kogu riigi kõikide kodanike igapäevast elu kontrolliva Julgeoleku peaarvuti Matilda süsteemiadministraator, on sunnitud arvuti andmepankades oma sugulussidemeid salaja muutma, sest üks tema sugulastest nabitakse riigireetmises kahtlustatuna kinni ja saadetakse laagrisse. Sellise tegelase sugulane olemine võib aga saada saatuslikuks mitte ainult tema, vaid ka tema poja karjäärile. Peale andmete muutmist tuleb talle täiesti juhuslikult meelde üks vana laulusalm:

On nimeks mul Sam Hall, Sam Hall on nimeks mul.
Sam Hall, ohjaa, Sam Hall.
Sam Hall, just nii.
Teid kõiki vihkan surmani.
Jah surmani teid vihkan kõiki. Põrgus põlege.

Hetkeemotsiooni ajel otsustab ta Julgeolekule ninanipsu visata ning sisestab andmebaasi kodaniku, kel nimeks… Sam Hall.

Oma igapäevase töö kõrvalt Sam Halli faili täiendades annab Thornberg Sam Halli kujule üha enam värvi. Sam Halli nimi hakkab ilmuma erinevatesse raportitesse: algul “mõrvab” Sam Hall ühe julgeolekupolitseiniku, päästes seega ühe kahtlustatava; seejärel veertav ta müstililse Sam Halli kraesse riigipanga röövi jne.

Valitsus hakkab Sam Halli kartma, mässulised armastama ja lugu saab ameerikaliku happy end’i. Või siiski mitte…

Kuigi jutt on kirjutatud 1953 aastal ning kirjeldab anakronismi nagu ferriitpoolidel arvuti ja Ameerika ühiskonda Kolmanda Reichi peegelpildina, pole see siiski peamine. Peamine on loo hoiatav sõnum: vabadus(t)est ei tasu kergekäeliselt, müstilise “riigi julgeoleku” huvides, loobuda. Seetõttu tasuks skeptiliselt suhtuda kõiksugu universaalsetesse ID-kaartidesse ning muudesse vahenditesse, mis kasvõi teoreetiliselt lubavad riigil oma kodanike kõiki samme jälgida.

Lugu meeldis mulle väga, sest on kirja pandud kaasahaaravas stiilis. Kartsin, et õnnelik lõpp rikub selle fiilingu ära, kuid õnneks viskas autor ka seal väikese vimka ning rõhutas oma hoiatavat sõnumit veelkord, nüüd juba teise nurga alt.

Väga äge lugu! Kuigi külma sõja produkt ja seega oma ajastule iseloomulik, pole see jutt oma sõnumi aktuaalsust ei tänases Ameerikas, ega ka Eestis kaotanud. BAAS-is hindeks “viis” ja minupoolne lugemissoovitus!

Advertisements

Kommentaarid»

1. mr.Costello - 09.04.2009

Palju ägedam versioon Sam Halli laulukesest on siin, kuid miskipärast ei õnnestunud mul seda töötaval kujul oma posti päisesse linkida.

2. Ove - 09.04.2009

Lasin esialgu vaid silmad üle. See ootab veel nimekirjas lugemist ja ei taha enda üllatusi ära rikkuda. Aga kui see sul olemas on, ehk kannatab ka mulle laenata? TTY raamatukogus on vaid sundeksemplar ning seda peaksin vaid seal olles lugema – välja ei laenutata… 😦

3. mr.Costello - 09.04.2009

Üritan spoilereid vältida, nii et tegelikult võid ohtu kartmata mu postitusi lugeda. 🙂
Mis puutub raamatu laenutamisesse, siis üldiselt on mul põhimõte, et ma oma raamatuid ei laena. Võib-olla teen sinu puhul erandi, aga seda vaatame peale seda, kui olen selle kogumikuga ühele poole saanud.

4. Ove - 19.04.2009

Head uudised! Polegi tarvis laenata – sain ka raamatukogust. Selgus, et see oli siiski ka avakogus olemas.
Lugu aga oli väga vägev. Nagu enamus lugusid…

Lemmikuks aga siiski senimaani “Operatsioon Ifriit!” 🙂

5. Poul Anderson | Stalkerid - 12.06.2013

[…] Jõesaar, A. Poul Anderson “Sam Hall” // https://mrcostello.wordpress.com/2009/04/09/poul-anderson-sam-hall/ […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: