jump to navigation

Poul Anderson “Külm võit” 10.04.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Cold Victory

Poul Andersoni jutte koondav kogumik “Taevarahvas: Poul Andersoni parimad jutud” on selles mõttes hästi koostatud, et raamatusse on valitud erinevas stiilis lugusid mitmetest autori sarjadest. Teisest küljest võib aga selline valik tagasilöögi anda, kui sarjast välja kistud jutt omaette tervikut ei moodusta.

Jutuga “Külm võit” ongi täpselt nii juhtunud — lugu on küll iseenesest äge, kuid taust jääb suhteliselt suures osas mõistetamatuks.

Mitmesuguste probleemide käes vaevleval Maal on võimule tulnud nn humanistid, kes lubavad inimestele tagasipöördumist lihtsama eluviisi juurde. Paraku ei suuda nad aga oma lubadusi kehtestada ning kehtestavad üsnagi inimvaenuliku diktatuuri. Päikesesüsteemi planeetide ühendusel ei jää muud üle, kui sõdima hakata.

Jutt keskendubki selle sõja olulisima lahingu kirjeldamisele, mille tulemuse otsustavad paljuski juhused: sabotaažiakti käigus enneaegselt plahvatav pomm maalaste lipulaeval, põgeneva unionisti vangilangemine oma venna kätte jne. Selle ümber teoretiseering üksikisikute rollist ajaloos.

Tegemist on üsna tüüpilise kosmosesõja kirjeldusega, mis minu meelest ei paista millegi erilisega silma. Võimalik, et kui peaksin kunagi lugema sarja “The Psycotechnic League” tervikuna, siis mu hinnang paraneb, praegu aga läks Ulmekirjanduse BAAS-i kirja “kolm”.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Poul Anderson | Stalkerid - 12.06.2013

[…] Jõesaar, A. Poul Anderson “Külm võit” // https://mrcostello.wordpress.com/2009/04/10/poul-anderson-kulm-voit/ […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: