jump to navigation

Poul Anderson “Külm võit” 10.04.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Cold Victory

Poul Andersoni jutte koondav kogumik “Taevarahvas: Poul Andersoni parimad jutud” on selles mõttes hästi koostatud, et raamatusse on valitud erinevas stiilis lugusid mitmetest autori sarjadest. Teisest küljest võib aga selline valik tagasilöögi anda, kui sarjast välja kistud jutt omaette tervikut ei moodusta.

Jutuga “Külm võit” ongi täpselt nii juhtunud — lugu on küll iseenesest äge, kuid taust jääb suhteliselt suures osas mõistetamatuks.

Mitmesuguste probleemide käes vaevleval Maal on võimule tulnud nn humanistid, kes lubavad inimestele tagasipöördumist lihtsama eluviisi juurde. Paraku ei suuda nad aga oma lubadusi kehtestada ning kehtestavad üsnagi inimvaenuliku diktatuuri. Päikesesüsteemi planeetide ühendusel ei jää muud üle, kui sõdima hakata.

Jutt keskendubki selle sõja olulisima lahingu kirjeldamisele, mille tulemuse otsustavad paljuski juhused: sabotaažiakti käigus enneaegselt plahvatav pomm maalaste lipulaeval, põgeneva unionisti vangilangemine oma venna kätte jne. Selle ümber teoretiseering üksikisikute rollist ajaloos.

Tegemist on üsna tüüpilise kosmosesõja kirjeldusega, mis minu meelest ei paista millegi erilisega silma. Võimalik, et kui peaksin kunagi lugema sarja “The Psycotechnic League” tervikuna, siis mu hinnang paraneb, praegu aga läks Ulmekirjanduse BAAS-i kirja “kolm”.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Poul Anderson | Stalkerid - 12.06.2013

[…] Jõesaar, A. Poul Anderson “Külm võit” // https://mrcostello.wordpress.com/2009/04/10/poul-anderson-kulm-voit/ […]


Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: