jump to navigation

Poul Anderson “Operatsioon Ifriit” 10.04.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

 
Operation Afreet by Poul Anderson

Ma pole kindel, kas ma varem olen mõnda teadusfantaasia (science fantasy) alamžanri liigituvat ulmejuttu lugenud. Nüüd aga küll.

Lühilugu “Operatsioon Ifriit” (kogumikus “Taevarahvas: Poul Andrsoni parimad jutud”) pajatab meile sõjast. Sõjast Ameerikas. Sõditakse moslemitega.

Aga nood moslemid kasutavad lisaks Kalašnikovi automaatidele ka… lendavaid vaipu, nähtamatuks tegevaid keepe, ilmaloitse ja muud taolist. Ning ameeriklased ei jää võlgu — vastu on panna soomustornidega varustatud lohed, basiliskid, libahundid.

Sõja lõpetamiseks on ameeriklastel vaja võita veel üks otsustav lahing olulises tugipunktis, kuid selleks tuleb kõrvaldada vastaste poolel võitlev Iidne: ifriit.

Tegemist on äärmiselt muheda looga, kus kummalises paralleelmaailmas põimuvad meile tuntud teadus ja tehnika ning muinasjuttude ja legendide võluvidinad. Kusjuures kõike toimuvat seletatakse teaduslikust aspektist: nõidade pimedas nägemise võime on tegelikult tavaline infrapunanägemine; libahundiks saab moonduda ka ilma täiskuuta, vaja on lihtsalt õigel lainepikkusel valgust kiirgavat valgusallikat jne, jne.

Mul oli lugedes muie pidevalt suul, sest iga järgnev kirjeldus trumpas oma vaimukuses eelmise üle. Ning kõigele pani punkti meetod, kuidas džinn pudelisse tagasi aeti. 😆

Lool ei ole mingit sügavamat pointi, kuid autori poolt loodud maailm ning värvikad kirjeldused on omaette väärtus: BAAS-is hindeks tugev “neli”.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Ove - 19.04.2009

Minu meelest väga mõnus lugemine. Ülimõnusalt kokku viidud tänapäev ja maagia toovad silme ette World of Darknessi või Shadowruni (ilma häriva kyberita) maailma, kus tulirelvad ja maagia üksteise eksistentsi ei heiduta.
Aga Ifriiti purkiajamine oli tõesti surematu hetk – ja veel ka kuivetunud raamatukogutädidest Ükssarvikuratsurid 😀

2. Poul Anderson | Stalkerid - 12.06.2013

[…] Jõesaar, A. Poul Anderson “Operatsioon Ifriit” // https://mrcostello.wordpress.com/2009/04/10/poul-anderson-operatsioon-ifriit/ […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: