jump to navigation

Poul Anderson “Kuningatega vaherahu ei sõlmita” 20.04.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

No Truce With Kings by Poul Anderson

Poul Andersoni lühiromaan “Kuningatega vaherahu ei sõlmita” sarnaneb mõnevõrra eelmisele jutule, mida kogumikust “Taevarahvas: Poul Andersoni parimad jutud” arvustasin.

Kuid sarnasus piirdub siiski vaid selliste detailidega, et taas on tegemist tuumasõjajärgse maailmaga ning toimub järjekordne sõda inimkonnast säilunud riismete vahel.

Kunagisest Ameerika Ühendriikidest on peale Põrgupommide langemist järel vaid Vaikse ookeani äärsed osariigid: Washington, Orgon, California ja Havai. Alaskat jutus ei mainita ning Vaikse ookeani äärest kaugemale jäävatest osariikidest kuulub uude föderatsiooni veel ka Idaho.

Mis väljaspool toimub, on ebaselge ja romaani seisukohalt ka ebaoluline, sest lugu keskendub puhkeva kodusõja kirjeldamisele. Tõsi, selle kodusõja üheks ajendiks on hetkel riiki valitseva ülemkohtuniku (mitte presidendi!) leebe suhtumine piiritülisse Lääne-Kanadaga. Nii et midagi on kolmsada aastat peale apokalüpsist olemas ka väljaspool… — ja seda ka laiemas mõttes, sest juba romaani alguses selgub, et kohe peale tuumakatastroofi saabusid Maale tulnukad, kes asusid tsivilisatsiooni edasist arengut kontrollima. Loomulikult on nende käsi mängus ka romaani keskmeks olevas konfliktis…

Paralleelid Ameerika Ühendriikide kodusõjaga on ilmsed: ühel pool vanad konservatiivid ja teisel pool uued, tulnukate toetatud uued jõud.

Kuigi tulnukate motiivid on üllad, siis nende meetodid ei kannata mingit kriitikat — inimestesse suhtutakse kui lastesse ning nendega manipuleeritakse vahendeid valimata. Nii juhtuski selline omapärane lugu, et minu sümpaatia kuulus kogu romaani jooksul kukutatud ülemkohtuniku pooldajatele, kes lõpuks ka tulnukate korraldatud mässu maha surusid ja nende kontrollitud institutsioonide olemuse paljastasid.

Kogu selle kaasahaarava loo iva võikski kokku võtta üheainsa küsimusena: kas (inimkonna) enesemääramisõigus peaks säilima ka siis kui (inimkond) seab seeläbi ohtu nii iseenda kui ka teiste rahumeelse tuleviku ja võib-olla ka kogu eksistentsi tervikuna?

Ulmekirjanduse BAAS-is hindeks “viis”.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Ove - 25.04.2009

Pean tunnistama, et selle jutu osas langevad meie arvamused võrdlemisi kokku – fallonlased imesid vilinal. Tulnukad olid nõmedad ja ma loodan, et nad lasti jutust väljajäänud osas maha 😀

Aga natu konstruktiivsemalt rääkides oli mõnus jutt. Vana Mackenzie oma väimehega sõda mängimas… Väga hea point oli esperite tegelikust võimetusest.

2. Poul Anderson | Stalkerid - 12.06.2013

[…] Jõesaar, A. Poul Anderson “Kuningatega vaherahu ei sõlmita” // https://mrcostello.wordpress.com/2009/04/20/poul-anderson-kuningatega-vaherahu-ei-solmita/ […]


Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: