jump to navigation

Poul Anderson “Eutoopia” 28.04.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

The Best Alternate History Stories of the 20th Century

Poul Andersoni “Eutoopia” (kogumikust “Taevarahvas: Poul Andersoni parimad jutud”) on jutt, mille saab liigitada alternatiivajaloo hulka. Paningi selle arvustuse kõrvale kaanepildi ühest inglisekeelsest alternatiivajalooliste juttude antoloogiast, mille kaante vahel see lugu ära trükitud on.

 Eesti keeles on alternatiivajalugu kirjastatud omajagu — on seda vähe või palju, ei oska ma öelda. Aga mingisuguse ülevaate panin kunagi siingi blogis kokku. Sobib see jutt sinnagi.

Loo sisust on Ulmekirjanduse BAAS-is hea ülevaate andnud Ulmeguru Jüri Kallas. Kuna mina sain lugedes taustale palju vähem pihta, siis tsiteeringi siin teda:

On igavene hulk maailmu ning igaühes neis on ajalugu oma teed läinud.

Loo peategelane on pärit rangel loogikal baseeruvast hellenistlikust maailmast, kus Aleksander Suur elas kõrge vanuseni ning viis oma suured plaanid lõpule. Selles maailmas leutati ka see aparaat, millega saab rännata erinevate maailmavariantide vahel.

Jutu tegevus toimub aga variandis, kus Atilla jätkas oma võidukat retke veel pikalt ning lõpuks jõudsid eurooplased ka Ameerika mandrile, indiaanlastevastast genotsiidi ei toimunud ning Ameerika on sihuke rahvuslik-klanniline liitkonglomeraat.

Minu meelest on kõik see aga loos palju segasemalt kirja pandud, igatahes oli lugemine ja mõistmine üsna vaevaline. 😐

Aga heakene küll. Igal juhul on too ajaloo teisest harust pärit peategelane teadmatusest korda saatnud mingi kuritöö ning põgeneb karistuse eest. Lõpuks pääseb ta muidugi tagasi oma ajalukku ja lugu lõppeb nn puändiga.

Just nimelt “niinimetatud”, sest hoolimata suurest kiidulaulust BAAS-is oli too puänt minu meelest mage. Võin selle vist siinkohal ka välja rääkida, sest ühes BAAS-i arvustuses on see niikuinii kirjas: kodanik osutus homoks (nagu see Vanas-Kreekas tavaline oli) ning põgenes seepärast, et jäi hunnipealiku pojale käppasid külge ajades vahele… Nojah. 😕

Ei vaimustanud mind eriliselt ka see maailm, kus tegevus toimus — nagu juba enne öeldud, liiga ähmaselt oli seda kirjeldatud. Iseenesest on ju huvitav kirjanduslik võte võtta tegelane ühest alternatiivmaailmast ja asetada ta teise, kusjuures kirjeldada näpuotsaga juurde ka meile tuntud uuemat ajalugu ning näidata seda peategelase vaatevinklist kõige hullema reaalsusena, aga… jah, kehvasti oli see idee jutuks kokku kirjutatud.

Lõplikult kinnistas minu otsuse sellele jutule “kolm” panna aga Poul Andersoni “järelsõna”. No milleks peab kirjanik peale jutu lõppu kinnitama, et pole vastutav oma tegelaste käitumise eest? Selleks, et mõni homofoobne fänn teda maha ei jätaks või mispärast?! 😡

Advertisements

Kommentaarid»

1. Ulmeguru - 29.04.2009

Ilmselt on «Eutoopia» jutt, mis aja jooksul ajale jalgu kipub jääma.

Ma ei viitsinud praegu unise peaga hakata otsima vastavaid raamatuid riiulist, aga…

Jutt ilmus esmatrükis Harlan Ellisoni koostatud antoloogias «Dangerous Visions» (1967) ning selle antoloogia peamine eesmärk oli avaldada jutte, mida kusagil mujal avaldada poleks võimalik.

1967 – see on üle neljakümne aasta tagasi ning see on üsna pikk ajaühik ning suhtumine igasugu homowärki oli siis ilmselgelt teistsugune. Eks kultuurikonflikti lugusid ole ulmes omajagu… Anderson võttis kätte ja kirjutas seksuaalkultuurikonflikti loo…

Ma ei tea, et mis järelsõna selles eestikeelses raamatus on… võimalik, et see on seesama, mis ilmus esmatrükiga koos… seal oli see aga osa antoloogia kontseptsioonist, kus enne juttu oli Ellisoni autoritutvustus ja pärast juttu oli autori enda kommentaar jutule…

2. Poul Anderson | Stalkerid - 12.06.2013

[…] Jõesaar, A. Poul Anderson “Eutoopia” // https://mrcostello.wordpress.com/2009/04/28/poul-anderson-eutoopia/ […]


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: