jump to navigation

Jenny Kangasvuo “Merelaine naha all” 05.05.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Hülgenaine

Nüüd juba peaaegu aastapäevad tagasi arvustasin siin blogis jutte Skarabeuse “Soome ulme” antoloogiast. Aga siis tuli suur suvi peale ja kirjutamistahe kadus kuhugi ära. Kuna aga see raamat oli tõeliselt hea, siis on patt seda asja niimoodi poolikuks jättagi.

Kuna üks minu põhimõte on, et iga alustatud asi tuleb lõpule viia, siis teen nüüd selle töö tagantjärele ära. Omamoodi huvitavgi, sest tavaliselt panen oma emotsioonid kirja vahetult peale jutu lugemist.

Jenny Kangasvuo lühiromaan “Merelaine naha all” liigitub fantasy‘ks, mis on üles ehitatud kõigile tuntud-teatud näkineiu motiivile, õigemini selle vähemtuntumale versioonile hülgenaisest. Üks kodumaine (?) variant on loetav siit (vajuta CTRL+F ja otsi hülgenaine).

“Merelaine naha all” sisu on mingil määral sarnane. Rannakalur satub nägema, kuidas kaldale tulnud hüljes oma naha kõrvale heidab, et paljastada imekena naiseihu. Loomulikult varastab kalur hülgenaise naha, nii et too põgeneda ei saa. Seepeale astub noor kalur päästjana ligi ning viib neiu enda koju.

Umbes täpselt nii palju ma sellest jutust mäletangi. Ulmekirjanduse BAAS-i lugejad väidavad, et lool on ka tugev lesbiline alatoon — võimalik, mingi hülgenaise ja päris naise vaheline semmimine seal vist tõesti oli. Ja seda, kuidas lugu lõppes, mäletan kah pisut.

Selle kõige põhjal on muidugi tiba raske tagantjärele hinnet panna. Mäletan aga vähemalt seda emotsiooni, et too lugu mulle närvidele ei käinud ja oli nö ühe soojaga loetav: seega “neli” tuleb ära.

Advertisements

Kommentaarid»

1. sirje - 05.05.2009

see jutt tuli sul sama hea kui minu poolt lapsele kooli jaoks tehtud raamatu kokkuvõtte, mida me kumbki polnud lugenud ja mille sisu ma interneti järgi kokku leiutasin. aga minu kokkuvõtte oli pikem!

2. mr.Costello - 05.05.2009

Noh jah, aga ju siis polnud tegu sellise jutuga, mille sisu ka aastate pärast detailideni meeles oleks. Samas nii hea see lugu nüüd ka polnud, et selle praegu uuesti üle loeksin. Võib-olla kunagi jah, aga mitte kohe.

3. Ove - 05.05.2009

Tugeva lesbilise alatooni äratundmisel oleks sellele vast kõrgema hinde pannud 😀

…kahjuks ei leidnud seda eriti. Jutt oli täiesti ebaoriginaalne rahvajutu ümbersõnastamine. Olen sarnaseid mitmeid lugenud, kuid ei suuda sulle raamatute nimesid anda. “Neli” on ilmselgelt liiga kõrge hinne 🙂

4. Oudekki - 24.09.2009

Oot, minu arvates seal ei olnud mitte lesbiline alatoon vaid see oli lihtsalt lesbiline jutt, see oli tavaline hülgemuinasjutt, mis oli ümber kirjutatud vormi, et näkid panevad ka naised endasse armuma ning seda ka füüsiliselt. Alatoon oli seal ainult see, et naised mõistavad naisi paremini kui mehed naisi, muidu lõpp ei oleks saanud olla see, mis ta oli…


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: