jump to navigation

Anne Leinonen “Teislane” 30.07.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Kohalik...

Jätkan kirjastuse “Skarabeus” möödunudaastase ulmeantoloogia “Soome ulme” juttude arvustustega, kuigi juttude endi lugemisest on juba üle aasta möödas. Järg kadus ära siis, kui kohe peale loo lõpetamist muljeid kirja ei pannud ja vahepeal igasugu muud (ka mitteulmelist) kraami lugesin. 😳

Anne Leinoneni jutt “Teislane” tuligi seetõttu uuesti üle lugeda, sest ausalt öeldes polnud suurt midagi meeles. Kas näitab see seda, et jutt oli hea või halb, eks seda võite arvustuse põhjal ise otsustada, kallid lugejad (kui teid üldse peale nii pikka vaikuseperioodi enam on 🙄 ).

Loo tegevus toimub ühel planeedil, kus inimeste ekspeditsioon on (vahe)maandumise teinud. Planeedi põlisasukad on üsna veidrad ja seda mitte niivõrd oma välimuselt vaid oma käitumiselt. Nad on nimelt täiesti isetud. See väljendub esiteks nende omanimes — teislased ehk teised, need kes tulevad esimeste järel.  Kuid kui nemad on teislased, siis kes on esiklased? Tulnukatest inimesed loomulikult.

Jutt on kirja pandud ühe kohaliku silme läbi vaadatuna ja kirjeldab peamiselt tema isevärki suhet ühe Jooimi nimelise inimesega. Suhtest ei puudu ka seks, kuigi ka see on sama kummaline ja perversne nagu lugu tervikuna.

Ega rohkem ei tahagi sisust kirjutada. Ja mitte sellepärast, et rikuks puänti või midagi, sest see sel lool minu arvates puudub, vaid pigem sellepärast, et siis kisuks selliseks põhikooli tasemel ümberjutustuseks.

Mõtlesin pärast lugemise lõppu jupikese aega sellele, kas sel lool oli üldse mingi point või mitte ja kas ehk sellepärast ei jäänudki see jutt mulle esimese lugemise järel meelde? Jõudsin järeldusele, et mingi iva seal siiski peitub: viide inimkonna ja inimloomuse ahnusele, isekusele, enesekesksusele… tühisusele. Kas oleme me väärt eksisteerima, kui me vaid võtame, kuid ei anna?

Siiski ei jätnud see jutt mulle erilist muljet, ei raputanud ega isegi kõigutanud. Ulmekirjanduse BAAS-i läks hindeks “neli” — hea, kuid on ka paremaid samataolisi tekste ette sattunud.

Advertisements

Kommentaarid»

1. Oudekki - 30.07.2009

Leinoneni lugude arvustused, mulle tundub juba nagu Manifestot loeks… Aga tervitatav, et sedalaadi asju eesti keeles kàtte on saada. Kuigi noh, ma pean tunnistama, et seda lugu tòmbaks mind kòige enam lugema see lause “Suhtest ei puudu ka seks, kuigi ka see on sama kummaline ja perversne nagu lugu tervikuna.” 🙂

2. sirje - 30.07.2009

see oli väga hea jutt! costello isegi mäletas, et mulle meeldis too vist lausa kõige enam ja lisas, et juu siis on naistekas. ma küll perverssust ei leidnud. mis ses perversset on, kui keegi tahab olla teise jaoks kõige-kõige parem …

3. Oudekki - 01.08.2009

Päris huvitav, kuidas nad vastastikku hakkama saavad kui mõlemad tahavad, et teisel oleks kõige-kõige parem, kaklema lähevad, et teine piisavalt ei naudi?

4. sirje - 10.08.2009

ehh, üldjuhul ei saa kokku selline paar, kus MÕLEMAD teisele kõige-kõiget tahavad. ja kõige-kõige on alati veel subjektiivne ka. ma arvan, et kui keegi tahab teisele head teha, siis ta ei nõua, et teine naudiks. need, kes teisele endast viimase annavad ei olegi nõudjad tüübid, nad saavad rahulduse enda ära andmisest. ehk lõpeks: individualism on ka altruismi sisse progetud.

5. Oudekki - 15.08.2009

no meie maailmas ei saa, aga selles maailmas, kus kõik on sihukesed, siis ju saavad. ja kuna kummalgi võtta ei sobi, siis ei saa teine ju ka anda 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: