jump to navigation

Juri Nikitin “Diogenese latern” 10.08.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Diogenese "Tõehetk"

Nädalavahetusel ringi rännates sai tehtud peatus Elistvere loomapargi külje all, Karoliina kohvikus. Nostalgilise seljanka ja “vana kooli” jäätisekokteili (rohkelt jäätist ja vähe mahla! 😛 ) kõrvale lugesin ühe jutukese nõukogude autorite ulmejutte koondavast antoloogiast “Diogenese latern”.

Ausalt öeldes ei mäletanud ma kogumiku nimiloost mitte õhkugi, kuigi omal ajal lugesin selle raamatu korduvalt kaanest kaaneni läbi. Et nüüd meelde jääks, panen oma “lugemispäevikusse” ka sisu kirja.

Jutt kirjeldab situatsiooni, kus valitakse delegaate Galaktika Mõistusega Olendite Nõukogusse vms taolisesse organisse. Valikut teeb elektronarvuti (lampide, seierite ja perfolintidega, aga see pole oluline). Kuid vastu kõiki ootusi ei osutu valituks kõige tõenäolisem kandidaat: geenius, elav legend, tõeline (nõukogude) Inimene suure algustähega.

Valimisi jälginud komisjon on hämmingus. Kui arvutilt päritakse, miks ta sellise valiku tegi, vastab see, et käitus inimlike eetikanormide kohaselt. Veel suurem hämming. Kuid arvuti põhjendab: too geenius polnud teiste suhtes salliv — näiteks sundis ta üht kolleegi tema arvates totakat habet maha ajama jms. Ühesõnaga, kes teab, mismoodi ta seal Galaktika Nõukogus käitub.

Vaat selline lugu. Minu arvates mage. Ma ei imesta, et see laast mulle meelde ei jäänud.

Aga seda huvitavamad olid hobikaaslaste arvamused Ulmekirjanduse BAAS-is. 🙄 Ja ma ei pea sugugi mitte silmas seda, et sellele, minu arvates “kolme” väärivale loole on hulganisti “viisi” laotud — tühja sellest, maitsed on erinevad — vaid seda, kuidas teised asjast aru said. Nimelt mainis päris mitu arvustajat, et nende arvates on loo moraal selles, et arvutile ei tasu oluliste otsuste tegemist usaldada ning tuleb käituda oma kõhutunde alusel. Mida?! 🙄 Minu meelest oli moraal just risti vastupidine ning arvuti otsus igati õige ja õiglane. Kuid tõsi, mingis mustemas stsenaariumis (“Terminaatori” Skynet, “Hyperioni” TehnoTasand), võib asju ka sedapidi vaadata. Igaühel oma tõde.

Peale loo lõpetamsit ja arvustuste lugemist jäi vastuseta aga veel üks küsimus: miks on loo pealkiri “Diogenese latern”? Seda, et too antiikaja mõtleja tünnis elas, teavad vast kõik, aga latern…? Õnneks sain Wikipediast vastuse kätte: väidetavalt oli Diogenes ka päevasel ajal läidetud laternaga mööda tänavaid komberdanud, enda sõnul selleks, et ausat inimest leida. Ühesõnaga, müüt viitab sellele, et tõde kõnelevat inimest pole olemas.

Nojah, pealkiri on küll naelapea pihta, aga juttu see siiski (märkimisväärselt)paremaks ei tee.

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: