jump to navigation

Bruce Sterling “Skismaatriks” 07.09.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Schismatrix (Mechanist Shapers) by Bruce Sterling

Bruce Sterlingu autorikogu “Skismaatriks +” oli üks nendest raamatutest, mille planeerisin kindlalt enne käesoleva aasta kohaliku ulmeauhinna hääletuse lõppemist läbi lugeda, et oma sõna (hääl) sekka öelda. Paraku aga läks teisiti…

Kogumikku on koondatud nimiromaan “Skismaatriks” ning lisaks sellele veel näpuotsatäis samas maailmas ning samade tegelastega seotud jutte.

Bruce Sterlingu Skismaatriksi-universumi tegevus toimub lähitulevikus (2045-2554) ning tegevuspaigaks on meie oma Päikesesüsteem. Maa on langenud barbaarsusesse ja planeetide kaaslastele ning asteroididele pagenud inimkond on jagunenud kahte leeri: mehhanistideks ja vormijateks. Esimesed on jõudnud järgmisele arengutasemele igasugu küberneetiliste implantaatide kasutamise kaudu ming teised on kasutanud keha muundamiseks geenitehnoloogiat.

Teost liigitatakse ka küberpungiks (sest autor on tuntud, kui üks põhilisi küberpungi ideolooge), aga mina selle liigitusega nõus pole. Kasvõi selle sama kogumiku järelsõnas ära trükitud definitsiooni aluseks võttes väidan, et romaanil puuduvad küberpungi tunnused peaaegu täielikult või on need väga nõrgad.

Romaani algus tundus põnev ja paljutõotav: peategelane Lindsay (perekonnanimi, mitte segi ajada ameerika naissoost popikooniga!) saadetakse oma riigikesest, mingist Kuu orbiidil tiirlevat kolooniast, asumisele. Teise samasugusesse kuukolooniasse, Kuu Orbiidi Vaikuse Mere Rahva Zaibatsusse. Eriti meeldejääv oli koht, kus uue riigi kodanikule loeti ette tema õigused:

Zaibatsu tunnustab üht kodanikuõigust: õigust surmale. Te võite oma õigust nõuda igal ajal ja igas olukorras. Teil tuleb seda lihtsalt nõuda, see on kõik. Meie helimonitorid on üle terve zaibatsu laiali. Kui te oma õigust nõuate, lõpetatakse teid viivitamatult ja valutult. Kas saate aru?

Loomulikult sai Lindsay aru ja asus tegutsema selle nimel, et sellest haigest kohast jalga lasta. Peatselt see tal ka õnnestub ning ta liitub mingi kamba piraatidega, kes triiviad ringi ühel kahtlasel Nõukogude päritolu alusel, mis meenutas mulle hirmasti kallist kadunud MIR-i. Piraadid vallutavad ühe vormijate tugipunkti, keset kõige tulisemat madinat saabuvad tulnukad, kes loovad inimkonnaga kontakti ja toovad paljuoodatud rahu ja…

Tegelikult pole mul mõtet veel üht ümberjutustust kirja panna, sest romaani sisust on Ulmekirjanduse BAAS-is andnud suurepärase ülevaate Ulmeguru Jüri Kallas.

Veelkord: loo algus on kirja pandud väga kaasahaaravalt, kuigi veidi segaselt. Mingil hetkel aga tegevus vaibub ning autor sukeldub vormijate ning mehhanistide omavaheliste intriigide rägastikku. Lisaks Lindsayle astub minategelasena üles ka tema kunagine südamesõber, nüüdne verivaenlane, mis üldpildi selginemisele sugugi kaasa ei aita.

Ja aastad mööduvad ning tegevus muudkui kulgeb. Lindsay vanust võib mõõta juba sajanditega.

Kui mitte varem, siis just siis hakkas see romaan mulle tõsiselt närvidele käima. Sain aru, et peategelasel polegi mingit eesmärki, mingit mõtet. Ta lihtsalt on seal, kus autor laseb tal olla. Ta lihtsalt on. Mõttetult. Korra, päris lõpus, kui külastati Maad, hakkas nagu korraks koitma lootus, et ehk siiski autor päästab päeva, aga ei… 😦

“Mis selles kõiges siis halba on?”, küsiti mult, kui ma seda eesmärgitust lugemise vahel kurtsin. “Ka sinu elul pole ju mõtet.” Täpselt! Aga minu elust ei kirjutata romaani, sest seda olekski igav lugeda! 😆

See ongi mu suurim etteheide sellele romaanile — kogu muidu huvitavas keskkonnas toimuv lugu on täiesti sisutühi, pointless.

Kokkuvõtteks, romaan oli väga halvaks sissejuhatuseks muidu ilmselt üsna huvitavaid lühijutte koondavale kogumikule ning võttis vähemalt mul terve raamatu ühe ropsuga läbilugemiseks vajalikku hoogu kõvasti maha. Samas ei ole teos üdini halb — BAAS-i läks minu poolt kirja “kolm”. Ja ma ei välista, et võib-olla loen “Skismaatriksi” kunagi isegi uuesti läbi ning muudan oma hinnanguid. Aga seniks jääb kehtima praegune hinnang: ma pigem ei soovita seda romaani lugeda — kui see raamat pihku juhtub, lugege sealt parem lühijutte. 😛

Advertisements

Kommentaarid»

1. Offf - 07.09.2009

Näe kui tore, et leidub veel keegi, kes sai aru, et Skismaatriks on SAAST!

2. Metsavana - 26.09.2009

Mulle kurat meeldis, kunagi kui jaksan üritan pikemalt ka vist põhjendada seda arvamust hehe 🙂


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: