jump to navigation

Bruce Sterling “Sülem” 08.09.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Sülem

Nagu eelmises postituses kirjutasin, võttis romaan “Skismaatriks” (kogumikus “Skismaatriks +”) mu lugemisisu nii palju vähemaks, et järgnevate lühijuttude kallale läksin alles hiljem.

Aga ühel õhtul vanni minnes võtsin raamatu siiski kaasa ning võtsin ette “Sülemi” loo. Ja uskumatu, aga tõsi — sellesama vanniskäigu jooksul sai jutt läbi, ilma et vesigi oleks jõudnud ära jahtuda! 🙂

“Sülemi” tegevuspaigaks on sama Skismaatriksi-universum, ajaliselt toimub jutu tegevus Inverstorite rahu ajal. Ja peategelane vilksatas vist ka romaanist läbi. Aga tegelikult pole see kõik üldse tähtis, sest tekst on loetav ka ilma tausta teadmata, mis on suur pluss!

Sisu on lühidalt järgmine. Killustunud inimkonna vormijate klanni esindajad lähevad uurima üht omapärast võõrtsivilisatsiooni, mis on vallutanud küll kosmose, kuid millel puudub intellekt. Vähemalt humanoididele tuntud mõistes — tegemist on mingite putukataoliste olevustega, kes isegi mitte ei räägi. Uurimise eesmärk on otse loomulikult omakasu: vormijad loodavad putukate geene varastades endale samasuguse “orjarassi” toota — odavaks tööjõuks, mis asteroididelt maaki kaevandaks. Aga paraku osutab Sülem ootamatut vastupanu…

Millist täpselt ja mis on selles jutus peituv tarkusetera, sellest ei saa ma kahjuks rääkida, sest see rikuks lugemise rõõmu. Küll aga võin ma seda juttu (erinevalt eelnenud romaanist) julgelt soovitada, tegemist on tõelise meistriteosega!

Advertisements

Kommentaarid»

1. juurak - 08.09.2009

See oli kogumikust ka minu lemmik…

2. Ove - 09.09.2009

Lõpp oli tõesti hea, kuid minu arust olid Fortuuna Kaevurite Demokraatia riigike siiski parem 😀


Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: