jump to navigation

Bruce Sterling “Süvaaiad” 28.09.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Nicholsoni kraater Marsil

Bruce Sterlingi lühilugu “Süvaaiad” (kogumikus “Skismaatriks +”) toob lugejani pildikese 26. sajandi Marsilt. Jutt on loetav ka kogumiku kontekstist väljavõetuna, mingid seosed on vaid eelmise looga.

Punase planeedi maasarnastamine käib juba mõnda aega. Terraformijateks on Marsile pagendusse — või sisuliselt võlavanglasse sunnitööle — saadetud killustunud inimkonna grupeeringud.

Peategelane on ühe vormijate (end geenmuundavad inimesed) kildkonna liige, kes osaleb Ibise kraatri ümberkujundamise võistlusel, mille peaauhinnaks on — nii irooniline kui see ka pole — pääs kosmosesse, Marsi orbiidil tiirlevasse Terraform-Klastri orbitaaljaama. Irooniline seepärast, et nende tulevikuinimeste posthumanistliku filosoofia seisukohalt peaks terraformimine olema iga intelligentse rassi ülim siht. Aga kuna elu planeedi pinnal on kaugel elust paradiisiaias, siis elavad ülemkihid endiselt orbitaalkolooniates.

Lugu ongi sisuliselt võistluse kirjeldus, kus kõik ei lähe sugugi mitte nii nagu plaanitud…

Lõpp jäi mulle veidi segaseks — kes nood mässulised pärismaalased siis olid, Marsi põliselanikud või ärakaranud pagendatud? Või koguni Maale jäänud ja barbaarsusesse langenud inimkonna järeltulijad? Mine võta kinni… 🙄 Ja vahet pole, sest minu jaoks peitus selle teksti peamine iva vanas tõdemuses: kui kellelgi on kinnisidee (antud juhul terraformimine), siis ei kõhkle ta selle elluviimise nimel konkureerivaid ideid (kosmoserändude tehnoloogia) põrmu paiskamast.

Paraku pole selles tõdemuses midagi uut ja seetõttu ma seda teksti ilmselt teist korda ei loe. Mõned huvitavad ideed nagu näiteks Marsi pommitamine hiidplaneetide rõngastelt pärit jäämeteoriitidega, kuid ei midagi erilist. Hinne Ulmekirjanduse BAAS-is peegeldab minu meeleseisundit peale loo lõpetamist: kolm. Plussiga, aga siiski kolm.

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: