jump to navigation

Bruce Sterling “Skismaatriks +” 20.10.2009

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Skismaatriks +

Ausalt öeldes olen pea kõik, mida mul Bruce Sterlingi autorikogu “Skismaatriks +” kohta arvata on juba eelnevates postitustes kirja pannud. Aga teeme siiski kokkuvõtte.

Kogumik koondab endasse ühes ja samas tulevikumaailmas toimuvad sündmused ning sisaldab romaani ja viis lühijuttu. Kahtlemata on kirjaniku poolt loodud fantastiline universum imetlusväärne ning seal seiklevate kangelaste toimetamised (enamasti) kaasakiskuvad. Paraku ei peitu kirka fasaadi taga muud — “Skismaatriks +” on valdavas enamuses õõnsalt sisutühi. 😦

Eelkõige tekkis selline emotsioon romaani lugedes. Peategelane seikleb seal lihtsalt seiklemise pärast, tegutseb vaid seetõttu, et autor on asjad niimoodi kirja pannud. Ei mingit (ülevamat?) eesmärki, ei mingit suuremat mõtet.

See-eest mõned lühijutud üllatasid meeldivalt. Juba ainuüksi “Sülem” on lugu, mille pärast tasub seda raamatut raamaturiiulis omada. Ka “Roosämblik” oli ühe hingetõmbega läbi loetav, kuigi kõvasti kesisem. Ning “Süvaaiad” sellest veel nõksu kehvem, aga siiski kogumiku positiivsel poolel.

Absoluutselt mõistetamatuks jäi mulle aga see, mida autor tahtis öelda lugudega “Tsikaadikuninganna” ja “Kakskümmend meeldetuletust”. 🙄 Nende juttude lugemisele kulutatud aeg oleks võinud küll olemata olla…

Lõpetuseks siiski tänusõnad romaani tõlkijatele ja kirjastajatele Eesti ulmemaastiku rikastamise eest. Pole tähtis, kas “Skismaatriks +” on hea või halb, tähtis on Bruce Sterlingu loomingu tutvustamine. See, et raamat mulle eriti ei meeldinud — Ulmekirjanduse BAAS-i sai kirja hinne “kolm” — ei tähenda, et teised sest midagi leidnud poleks. Lisangi lõpetuseks lingid kahele teistsugusele arvamusele:

loterii: Bruce Sterling — Skismaatriks + (2008)
edasi: Skismaatriks +

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: