jump to navigation

Andreas Eschbach “Juuksevaibakudujad” 06.06.2012

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Andreas Eschbachi jutt “Juuksevaibakudujad” ulmeantoloogias “Nekromanteion” tekitas lugemisel küsimuse: kus on ulme? Lugu räägib mehest, kes koob juustest vaipu. Õigemini ainsuses — vaipa —, sest ühe sellise tegemine võtab meistril terve elu. See-eest on aga vaiba müügist saadud tulu selline, mis võimaldab mehe pojal ja tolle perel terve elu ära elada. Kuid poeg peab üle võtma isa ameti, et tasuda tolle “võlg” enda ees ja tema poeg niisamuti jne. Tütred on peresse oodatud, sest nendelt saab juukseid. Pojad mitte ning kõik peale esmasündinu tapetakse. Kuid selles jutus ei taha juuksevaibakuduja poeg isa ametit üle võtta…

Siiski: kus on loos ulme? On mingeid ähmaseid viiteid sellele, et tegemist on mandunud tsivilisatsiooniga: kogu elu-olu meenutab keskaega, samas aga tehakse müüdud vaipadest fotosid. Kuid selliseid viiteid on vähe ja ulme osakaal jutus pea olematu. Peale loo lõpetamist olin tükk aega hämmingus: iseenesest on tegemist hästi kirja pandud tekstitükiga, kuid oma olemuselt sobiks see rohkem näiteks “Tuhande ja ühe öö” muinasjuttude hulka, kui ulmeantoloogiasse.

Antoloogia lõppsõnas toob koostaja Arvi Nikkarev selgust: tegemist on Andreas Eschbachi samanimelise ulmeromaani esimese peatükiga. Kuigi autor avaldas selle tõepoolest kunagi ka eraldiseisva tekstina, ei õigusta see minu meelest nüüd, kus tervik olemas, selle eraldiseisva, väheulmelise tükikese tõlkimist ja avaldamist. Seetõttu andsin Ulmekirjanduse Baasis loole hindeks koolipoisi kolme.

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: