jump to navigation

Petri Salin “Täiskuusirp” 08.06.2012

Posted by mr.Costello in Ulme.
Tags:
trackback

Petri Salini lühiromaani “Täiskuusirp”, mis on üks pikemaid seniloetutest antolooogias “Nekromanteion”, hakkasin lugema tugeva eelarvamusega. Miks? Sest varasemad lood, mida sellelt Soome autorilt lugenud olen, pole mind pehmelt öeldes eriti köitnud. Ning peale loo lõpetamist pean nentima, et tunded olid õigustatud. Taaskord tiirleb jutt hullude ja hullumeelsuse ümber nagu eelmisteski loetud lugudes. Miks see teema kirjanikule nii südamelähedane on, ei tea: Wikipedia kirje ei toonud selgust ja ka antoloogias endas autori tutvustus puudub.

Loo tegevuspaigaks on Kuu ja peategelaseks üks psühhiaater, kes uurib, miks Kuu terraformimisel tööjõuna kasutatavad šimpansid skisofreeniasse haigestuvad. Kas ta ka lõpuks põhjuse leiab — mine võta kinni… 🙄

Kiitma peab autori autori oskust puänte paika seada: seda, et patsientide näol on tegemist šimpansitega, õnnestus tal kenasti esimese peatüki lõpuni varjata ja mulle tuli see küll täieliku üllatusena. Lugeda oli täitsa põnev, lugu on omapärane kokteil detektiivijutust ja klassikaks saanud “Ahvide planeedist” segatuna loomade õiguste teemaga. Kuid hoopis teine jutt on see, kas autor ka kuhugi välja jõuab… ja minu meelest nagu ei jõudnudki või ei saanud siis mina aru, mida ta lõppude lõpuks kogu selle kirjatükiga öelda tahtis. Kui point oli juhtida tähelepanu loomadega sooritatavatele eksperimentidele, siis oleks seda ka paremini teha saanud ja kui point oli milleski muus, siis jälle selgemini. 🙂

Häiris ka kuidagi rabe, nurgeline ja lihtlauseid kasutav vorm. Ning sellest enamgi veel šimpansite otsene kõne. Need kõnesüntesaatorid, mis neile kurku opereeriti, pidid ikka tõesti väga kehvad olema, kui nad pea arusaamatut teksti produtseerida suutsid. Või kuidas mõistaksite teie seda lauset:

“Too on heedeksoor teve, medo toevondotse ja medo moodetotse ümber, et seol voits elodo”.

Lõpupoole hakkasin isegi aru saama, aga iseenesest suht tobe kirjanduslik võte. Igatahes nii sel kui ka eelnevatel põhjustel panin Ulmekirjanduse Baasis hindeks “kolme” — midagi nagu selles loos oli, aga seda polnud just üleliia palju.

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: