jump to navigation

Ulmekirjanduse Baasi kuu arvustus (aprill 2014) 01.05.2014

Posted by mr.Costello in Ulme.
trackback

Kuu aega tagasi nimetati minu arvustus John Scalzi romaanile “Vanamehe sõda” Ulmekirjanduse Baasi kuu arvustuse tiitli vääriliseks. See tähendas seda, et mul oli au aprillis laekunud arvustuste hulgast üks välja valida. Ja tuleb tunnistada, et see polnud sugugi lihtne ülesanne, sest arvustusi jagus.

Kuna tegin seda tööd esmakordselt, siis enne selle ühe ja ainsa välja valimist aga sellest, mis üldse silma jäi. Kuna mulle endale on arvustuste kirjutamisel omane paljusõnalisus, siis vaatasin esmalt, kui lühidalt on üldse võimalik raamatu sisust ülevaade anda ning oma hinnang ära märkida – Kristjan Rätsep sai vaid 406 tähemärgiga Andrzej Sapkowski lühiromaani Troche poswiecenia (eesti keeles ilmunud kogumikus Ettemääratuse mõõk) arvustades täiesti edukalt hakkama.

Huvitavad lugeda olid ka arvustused lugudele, milles oli mõnd põnevat ideed mainitud. Sellised olid: Rauxi arvustus kuubaka Yossi loole El Sindrome de Shangri-La XIV; Silver Sära arvustus Tiina Laanemi jutule Magnet; Raul Sulbi arvustus Ray Bradbury jutule The Pendulum; ning Musta Kassi arvustus Kirill Kudrjašovi romaanile Tam, gde pravit Random.

Tahtmise taas Stephen Kingi lugeda tekitas Ralf Sauter oma lühiarvustusega romaanile Lemmikloomasurnuaid.

Asimovi fännina jäi loomulikult silma Raul Sulbi arvustus tinglikult Asumi sarja kuuluvale jutule Blind Alley, aga paraku selles võtmes, et teaks, millest eemale hoida. Aitäh hoiatamast!

Kui väljaantava tiitli oleks nimi oleks kuu arvustaja, siis nimetaksin selleks eespool juba korduvalt mainitud Raul Sulbi, kelle arvustused Stephen Baxeri ühte maailma kuuluvatele juttudele olid kõik põnevad lugeda. Eraldi tooksin välja retsensioonid juttudele The Ghost PitGhost Wars ja Cadre Siblings, mis tekitasid minuski tahtmise selle autori eesti keelde tõlkimata loominguga tutvust teha.

Kuu arvustuse kandidaatidena jäid aga lõpuks sõelale kolm: Aare Allikase arvustus Emmi Itäranta romaanile Vesi mäletab ning Madis Maasingi arvustused Aivar Kivisivi romaanile Kolmas Vabadussõda ning Philip. K. Dicki kogumikule Minority Report. Nende kolme vahel valida polnudki lõpuks nii raske, kui alguses tundus: kuna esimene kaldus lõpuks liialt diskussiooni Ove Hillepi arvustusega reaktoris ning teine venis pisut pikaks, siis kuu arvustuseks valisin kolmanda, kui mõnusalt kompaktse.

Nii et Ulmekirjanduse Baasi kuu arvustuse tiitli aprillis 2014 kirjutatud retsensiooni eest saab Madis Maasingi arvustus Philip. K. Dicki kogumikule Minority Report. Sama mees kirjutas aprillis ühtekokku 16 arvustust, millest aga just see jäi silma just sellega, mis mulle arvustuse juures kõige enam meeldib: ümberjutustuse osa on minimaalne, et mitte öelda olematu; esindatud on isiklik vaade, selgitatud lahti varasem seos autoriga; kenasti on võetud kokku kogumiku moodustavate lugude ühisjooned; ning lõpetuseks toodud välja head ja vead.

Edu maikuu arvustuste hulgast parima väljavalimisel! 🙂

Advertisements

Kommentaarid»

No comments yet — be the first.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: