jump to navigation

MänGuru

Mängimine on olnud üheks mu hobiks juba alates lapsepõlvest, sest eks ole mäng ju väikese inimese töö. Arvutimängud tulid mu ellu millalgi enne 1990 aastat, peaaegu täiskasvanueas, kui puutusin kokku Commodore 64 tüüpi arvutitega. Hiljem, kui PC-d laiemalt levisid, sai ka neil jooksvad mängud ära proovitud ning selle platvormi juurde olengi jäänud.

Siia lehele olen koondanud arvustused ja ülevaateid mängude kohta, mida mina ise või mu sõbrad on ühel või teisel eluperioodil pidanud piisavalt oluliseks, et oma emotsioonid teiste mänguhuvilistega jagamiseks paberile panna.

Enamus käesoleval leheküljel avaldatud arvutimängude arvustustest on kirjutatud üle 10 aasta tagasi, 1995 aasta sügis-talvel. Nimelt tekkis mul tollal mõte, et võiks oma mänguelamusi ka teiste mänguritega jagada. Esialgu paistis sobiv koht olevat Eesti FidoNeti echokonverents EW.GAMES ja sinna saigi esimene pikem ja põhjalikum mänguarvustus kirjutatud. Peagi aga tekkis teiste minusarnaste mängurite innustusel idee panna kokku esimene eestikeelne mänguteemaline arvutiajakiri. Sest tol ajal ilmunud Arvutimaailm oli meie meelest täielik kuivikute leht Ustus Aguri näo ja häälega, kus arvutimängudest kirjutamine oleks olnud midagi pühaduseteotuse sarnast. Ja varem mängudest kirjutanud “häkkerite” ajakiri .EXE oli just hingusele läinud. Nii tekkis projekt MänGuru, millele nime laenasime sealtsamast .EXE mänguteemalisest kolumnist. Alguses laabus kõik kenasti, õnnestus isegi potentsiaalsetelt sponsoritelt mõningat innustust saada ja paar proovinumbrit produtseerida. Paraku juhtus aga nii, et kui jõudsime autoriõiguseid käsitlevate lepingute teemani, hakkasid sponsorid tõrkuma ja projekt soikus.

Seejärel riputasin need arvustused oma tollasele koduleheküljele lugemiseks välja, lootuses kirjastajates huvi äratada ning eriti helesinises unelmas oma palgatöö maha jätta ning elukutselisteks mängukriitikuks hakata. Elu kulges aga teisiti ja kodulehekülg läks peagi kõige kaduva teed. Samas jäid arvustused aga minu koduarvuti arhiividesse alles ning ka mina pole arvutimängude mängimisest loobunud. Niisiis otsustasin 2006 aasta sügisel need vanad arvustused, kui huvitava ja lausa ajaloohõngulise lugemisvara uuesti netti üles riputada ning kirjutan ka jõudumööda lisa.

2007 aasta sügisel lisasin lauamängude sektsiooni, sest leidsin, et see hobi vajaks Eestis laiemat tutvustamist, kuna võrreldes kasvõi põhjanaabritega on meie lauamängude turg täiesti lapsekingades ning lapsekeskne.

Loodetavasti leiavad huvilised siit huvitavat lugemist, mille põhjal oma mängueelistusi seada. Ja ehk tekib koguni mõni äriidee, kuidas Eestis arvuti- ja lauamänge populariseerida? Ja ehk näevad minu silmad ühel heal päeval ajakirja MänGuru sündi või korraliku arvuti- ja lauamängude poe tekkimist Tallinna või Tartusse?

Arvutimängud

Arvustused:

Command & Conquer (Westwood Studios)
Desperate Housewives (Buena Vista Games)
Front Page Sports: Baseball ’94 (Dynamix)
Full Throttle (LucasArts)
IndyCar Racing II (Papyrus Design Group)
Lost Eden (Cryo)
Mission Critical (Legend Entertainment)
The Orion Conspiracy (Divide by Zero)
Phantasmagoria (Sierra On-Line)
Phantasmagoria 2: A Puzzle Of Flesh (Sierra On-Line)
The Psychotron (Merit Studios)
Star Trek: The Next Generation — A Final Unity (Spectrum HoloByte)
Supreme Commander (Gas Powered Games)
The Tone Rebellion (The Logic Factory)
The Ultimate DOOM (id Software)

Muud jutud:

Tulistamismängude eelkäijad ehk kas ka enne Wolfensteini oli elu?

Lauamängud

Arvustused:

1960: The Making of the President (Z-Man Games)
IGOR: The Mad Scientist’s Lament (Interactivities Ink)

Advertisements
%d bloggers like this: